Jakie są podstawowe rodzaje instalacji wielostrefowych?

Instalacja AV

Spotyka się cztery rodzaje instalacji multiroom. Pierwsza, znana jako A-Bus, zakłada użycie niewielkiej krosownicy (huba), do której wprowadzane są sygnały ze źródeł dźwiękowych, a wyprowadzane do klawiatur sterujących w poszczególnych pomieszczeniach.

Transmisja odbywa się komputerowym kablem CATV, a wzmacniacze znajdują się w klawiaturach. Wadą takiego systemu jest mocno ograniczona funkcjonalność, a zaletą niska cena.

Drugie rozwiązanie zakłada użycie kontrolera, w którym znajdują się również wzmacniacze. Klawiatury odpowiadają wyłącznie za przekazywanie komend do kontrolera. W takich systemach możliwe jest również dystrybuowanie obrazu. Multiroom z kontrolerem stanowi 90% realizacji nagłośnieniowych tego typu.

Trzecia opcja jest najbardziej zaawansowana. To system cyfrowy, w którym komunikowanie (komendy, dźwięk, wizja) odbywa się wyłącznie kablem komputerowym. Instalacja kablowa jest bardzo prosta, a możliwości systemu prawie nieograniczone. Barierą jest wysoka cena, bardzo trudna konfiguracja i programowanie.

Na koniec opcja czwarta, najtańsza i najłatwiejsza - można użyć systemu składającego się z bazowej stacji z twardym dyskiem (zmagazynowana muzyka) oraz kilku klientów (odbiorników) ustawionych w pomieszczeniach. Transmisja odbywa się drogą radiową. Osobną kategorią są możliwości nagłośnienia dodatkowych stref za pomocą wzmacniaczy, mini-kontrolerów i A-Busowych hubów ulokowanych w amplitunerach AV.

Na zdjęciu Multiroom Definitive Technology DTS Play-Fi

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu