Jakie są podstawowe rodzaje instalacji wielostrefowych?

Jakie są podstawowe rodzaje instalacji wielostrefowych?

Instalacja AV

Spotyka się cztery rodzaje instalacji multiroom. Pierwsza, znana jako A-Bus, zakłada użycie niewielkiej krosownicy (huba), do której wprowadzane są sygnały ze źródeł dźwiękowych, a wyprowadzane do klawiatur sterujących w poszczególnych pomieszczeniach.

Transmisja odbywa się komputerowym kablem CATV, a wzmacniacze znajdują się w klawiaturach. Wadą takiego systemu jest mocno ograniczona funkcjonalność, a zaletą niska cena.

Drugie rozwiązanie zakłada użycie kontrolera, w którym znajdują się również wzmacniacze. Klawiatury odpowiadają wyłącznie za przekazywanie komend do kontrolera. W takich systemach możliwe jest również dystrybuowanie obrazu. Multiroom z kontrolerem stanowi 90% realizacji nagłośnieniowych tego typu.

Trzecia opcja jest najbardziej zaawansowana. To system cyfrowy, w którym komunikowanie (komendy, dźwięk, wizja) odbywa się wyłącznie kablem komputerowym. Instalacja kablowa jest bardzo prosta, a możliwości systemu prawie nieograniczone. Barierą jest wysoka cena, bardzo trudna konfiguracja i programowanie.

Na koniec opcja czwarta, najtańsza i najłatwiejsza - można użyć systemu składającego się z bazowej stacji z twardym dyskiem (zmagazynowana muzyka) oraz kilku klientów (odbiorników) ustawionych w pomieszczeniach. Transmisja odbywa się drogą radiową. Osobną kategorią są możliwości nagłośnienia dodatkowych stref za pomocą wzmacniaczy, mini-kontrolerów i A-Busowych hubów ulokowanych w amplitunerach AV.

Na zdjęciu Multiroom Definitive Technology DTS Play-Fi

Zobacz też:

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Co to jest serwer muzyczny?

Czy serwer jako główne źródło dźwięku i obrazu może zagwarantować najwyższą jakość sygnału?

Czy instalacja mutiroom jest możliwa do wykonania bez generalnego remontu domu?

Czym wyróżniają się głośniki stosowane w instalacjach?

Leksykon

Felietony

Reportaże i wywiady

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio