Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Czym wyróżniają się głośniki stosowane w instalacjach?

Instalacja AV

Multiroom wykonuje się głównie po to, by pomieszczenia były nagłośnione w sposób dyskretny. Głośniki instalacyjne (w tym multiroomowe) są więc konstrukcjami, które mają jak najmniej rzucać się w oczy w nagłaśnianych pomieszczeniach.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest głośnik sufitowy, która montowana jest pomiędzy stropem a płytą gipsowo-kartonową, która wyrównuje i obniża sufit. Oczywiście do takiej instalacji konieczne jest odpowiednia ilość miejsca.

Głośnik sufitowy może być okrągły, kwadratowy lub prostokątny, często zdarza się, że o kształcie decyduje inwestor lub projektant. Głośniki instalacyjne montuje się również w ścianach - w wykutych otworach bądź zabudowach meblowych. Faktycznie nie istnieje już podział na głośniki sufitowe i ścienne - chociaż do niedawna przyjmowano, że w sufitach instaluje się głośniki okrągłe, a w ścianach prostokątne.

W pomieszczeniach, w których nie ma możliwości zamontowania głośników sufitowych/ściennych, stosuje się konstrukcje naścienne (można je również mocować do sufitu). Są to zwykle niewielkie głośniki wyposażone w specjalne uchwyty pozwalające na wygodny montaż.

Wszystkie głośniki sufitowe/ścienne oraz duża część naściennych maja obudowę absorbującą zwykłą farbę emulsyjną, co pozwala na łatwe ich pomalowanie na wybrany kolor. Głośniki instalacyjne występują wersjach do zastosowań wewnętrznych (zwyczajne pomieszczenia) lub zewnętrznych (tarasy, ogrody, łazienki, sauny). W tej drugiej wersji są uodpornione na działanie skrajnych temperatur, dużej wilgotności oraz szkodników i ptaków.

Newsletter image
NEWSLETTER
Subskrybuj,
pobierz e-wydanie AUDIO,
bądź na bieżąco
Close icon
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz PDF
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta styczeń 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista listopad - grudzień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu