Czym wyróżniają się głośniki stosowane w instalacjach?

Czym wyróżniają się głośniki stosowane w instalacjach?

Instalacja AV

Multiroom wykonuje się głównie po to, by pomieszczenia były nagłośnione w sposób dyskretny. Głośniki instalacyjne (w tym multiroomowe) są więc konstrukcjami, które mają jak najmniej rzucać się w oczy w nagłaśnianych pomieszczeniach.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest głośnik sufitowy, która montowana jest pomiędzy stropem a płytą gipsowo-kartonową, która wyrównuje i obniża sufit. Oczywiście do takiej instalacji konieczne jest odpowiednia ilość miejsca.

Głośnik sufitowy może być okrągły, kwadratowy lub prostokątny, często zdarza się, że o kształcie decyduje inwestor lub projektant. Głośniki instalacyjne montuje się również w ścianach - w wykutych otworach bądź zabudowach meblowych. Faktycznie nie istnieje już podział na głośniki sufitowe i ścienne - chociaż do niedawna przyjmowano, że w sufitach instaluje się głośniki okrągłe, a w ścianach prostokątne.

W pomieszczeniach, w których nie ma możliwości zamontowania głośników sufitowych/ściennych, stosuje się konstrukcje naścienne (można je również mocować do sufitu). Są to zwykle niewielkie głośniki wyposażone w specjalne uchwyty pozwalające na wygodny montaż.

Wszystkie głośniki sufitowe/ścienne oraz duża część naściennych maja obudowę absorbującą zwykłą farbę emulsyjną, co pozwala na łatwe ich pomalowanie na wybrany kolor. Głośniki instalacyjne występują wersjach do zastosowań wewnętrznych (zwyczajne pomieszczenia) lub zewnętrznych (tarasy, ogrody, łazienki, sauny). W tej drugiej wersji są uodpornione na działanie skrajnych temperatur, dużej wilgotności oraz szkodników i ptaków.

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj