Czym wyróżniają się głośniki stosowane w instalacjach?

Czym wyróżniają się głośniki stosowane w instalacjach?

Instalacja AV

Multiroom wykonuje się głównie po to, by pomieszczenia były nagłośnione w sposób dyskretny. Głośniki instalacyjne (w tym multiroomowe) są więc konstrukcjami, które mają jak najmniej rzucać się w oczy w nagłaśnianych pomieszczeniach.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest głośnik sufitowy, która montowana jest pomiędzy stropem a płytą gipsowo-kartonową, która wyrównuje i obniża sufit. Oczywiście do takiej instalacji konieczne jest odpowiednia ilość miejsca.

Głośnik sufitowy może być okrągły, kwadratowy lub prostokątny, często zdarza się, że o kształcie decyduje inwestor lub projektant. Głośniki instalacyjne montuje się również w ścianach - w wykutych otworach bądź zabudowach meblowych. Faktycznie nie istnieje już podział na głośniki sufitowe i ścienne - chociaż do niedawna przyjmowano, że w sufitach instaluje się głośniki okrągłe, a w ścianach prostokątne.

W pomieszczeniach, w których nie ma możliwości zamontowania głośników sufitowych/ściennych, stosuje się konstrukcje naścienne (można je również mocować do sufitu). Są to zwykle niewielkie głośniki wyposażone w specjalne uchwyty pozwalające na wygodny montaż.

Wszystkie głośniki sufitowe/ścienne oraz duża część naściennych maja obudowę absorbującą zwykłą farbę emulsyjną, co pozwala na łatwe ich pomalowanie na wybrany kolor. Głośniki instalacyjne występują wersjach do zastosowań wewnętrznych (zwyczajne pomieszczenia) lub zewnętrznych (tarasy, ogrody, łazienki, sauny). W tej drugiej wersji są uodpornione na działanie skrajnych temperatur, dużej wilgotności oraz szkodników i ptaków.

Zobacz też:

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Co to jest serwer muzyczny?

Czy serwer jako główne źródło dźwięku i obrazu może zagwarantować najwyższą jakość sygnału?

Jakie są podstawowe rodzaje instalacji wielostrefowych?

Czy instalacja mutiroom jest możliwa do wykonania bez generalnego remontu domu?

Leksykon

Felietony

Reportaże i wywiady

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio