Najpopularniejszym rozwiązaniem jest głośnik sufitowy, która montowana jest pomiędzy stropem a płytą gipsowo-kartonową, która wyrównuje i obniża sufit. Oczywiście do takiej instalacji konieczne jest odpowiednia ilość miejsca.
Głośnik sufitowy może być okrągły, kwadratowy lub prostokątny, często zdarza się, że o kształcie decyduje inwestor lub projektant. Głośniki instalacyjne montuje się również w ścianach - w wykutych otworach bądź zabudowach meblowych. Faktycznie nie istnieje już podział na głośniki sufitowe i ścienne - chociaż do niedawna przyjmowano, że w sufitach instaluje się głośniki okrągłe, a w ścianach prostokątne.
W pomieszczeniach, w których nie ma możliwości zamontowania głośników sufitowych/ściennych, stosuje się konstrukcje naścienne (można je również mocować do sufitu). Są to zwykle niewielkie głośniki wyposażone w specjalne uchwyty pozwalające na wygodny montaż.
Wszystkie głośniki sufitowe/ścienne oraz duża część naściennych maja obudowę absorbującą zwykłą farbę emulsyjną, co pozwala na łatwe ich pomalowanie na wybrany kolor. Głośniki instalacyjne występują wersjach do zastosowań wewnętrznych (zwyczajne pomieszczenia) lub zewnętrznych (tarasy, ogrody, łazienki, sauny). W tej drugiej wersji są uodpornione na działanie skrajnych temperatur, dużej wilgotności oraz szkodników i ptaków.