Co to jest i do czego służy HDMI?

Co to jest i do czego służy HDMI?

Kino domowe, amplitunery, procesory, wzmacniacze

Opracowany na potrzeby cyfrowej transmisji sygnałów A/V interfejs HDMI skupia w niewielkim gnieździe wszystkie sygnały potrzebne do działania nowoczesnego systemu audiowizualnego. 

W stosunkowo krótkim czasie początkowa, dość uboga specyfikacja HDMI bardzo się rozwinęła. Za pomocą pojedynczego, cienkiego kabla można przesłać cyfrowy obraz i dźwięk np. z odtwarzacza do wyświetlacza lub amplitunera. Dane mogą mieć przeróżną postać odpowiadającą możliwościom łączonych urządzeń, HDMI oczywiście obsługuje rozdzielczości Full-HD, a więc 1920x1080 punktów.

Dostajemy również cyfrowy dźwięk, zarówno w postaci dwukanałowej, jak i we wszystkich odmianach surround, z klasycznymi Dolby Digital, Dolby Digital EX, DTS, DTS ES, ale także ich najnowszymi inkarnacjami HD. W specyfikacji nie zabrakło również Super Audio CD oraz DVD-Audio, choć akurat z tych systemów prawdopodobnie skorzystamy najrzadziej.

HDMI to także możliwość przesyłania sygnałów sterujących, pozwalających na komunikację między urządzeniami, np. włączanie zasilania całego systemu pojedynczym przyciskiem z pilota.

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj