Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Czy wzmacniacz stereofoniczny może pracować w systemie kina domowego?

Czy wzmacniacz stereofoniczny może pracować w systemie kina domowego?

Kino domowe, amplitunery, procesory, wzmacniacze

Po pierwsze, chociaż kino domowe utożsamiane jest ze sprzętem i dźwiękiem wielokanałowym, to przecież nie jest tak z definicji. 

Można więc ograniczyć się do jednego wzmacniacza stereofonicznego - podłączyć go bezpośrednio do wyjść audio odtwarzacza DVD, otrzymać w ten sposób filmową ścieżkę dźwiękową tylko w wersji dwukanałowej, ale w zamian zapomnieć o kłopotliwym (i ewentualne kosztownym) ustawianiu całego wielokanałowego systemu głośnikowego, jego okablowaniu; a patrząc na sytuację z punktu widzenia określonego budżetu na cały system, uzyskać znacznie lepszy dźwięk stereo.

Druga interpretacja tego pytania zakłada, że zamierzamy wprząc wzmacniacz dwukanałowy w system wielokanałowy. Jak najbardziej możemy to zrobić. W tej sytuacji, niech pierwszy wariant zakłada jego współpracę z amplitunerem wielokanałowym.

Nawet jeżeli posiadany, czy planowany do zakupu amplituner ma wystarczającą liczbę końcówek, aby obsłużyć wszystkie kanały, to i tak warto rozważyć uruchomienie w systemie wzmacniacza dwukanałowego - bo najprawdopodobniej jakość jego końcówek będzie lepsza, i powierzenie mu obsługi kanałów lewego i prawego przyniesie poprawę jakości odtwarzania muzyki.

Drugi wariant zakłada, że z samych wzmacniaczy stereofonicznych chcemy skompletować cały system, np. w formacie 6.1. Jest to możliwe, ale mało sensowne. Pojawi się bowiem konieczność dokupienia procesora - a te, co pozornie niezrozumiałe, są znacznie droższe od bardziej skomplikowanych amplitunerów wielokanałowych (zawierających przecież również komplet końcówek mocy).

Jednak odrębne procesory wielokanałowe produkują niemal wyłącznie firmy zajmujące się hi-endem, stąd ich ceny nie są przystępne. Dlatego nawet w takiej sytuacji, lub przy zakupie wielokanałowej końcówki mocy, warto poszukać nowoczesnego amplitunera, aby wykorzystać tylko jego procesory dźwięku dookólnego.

Zobacz też:

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Czy lepszy jest amplituner, czy zestaw procesor / wielokanałowa końcówka mocy?

Czy każdy amplituner jest urządzeniem do kina domowego?

Co oznaczają skróty 5.1, 6.1 i 7.1?

Czym różni się DTS od DolbyDigital?

Czym różni się DD od DD-EX i DTS od DTS-ES?

Czym różni się DPLII od DPLIIx?

Co to jest THX i jakie są aktualne wersje tego certyfikatu?

Jak lepiej dostarczyć sygnał audio z odtwarzacza DVD do amplitunera - łączem analogowym czy cyfrowym?

Co to jest i do czego służy HDMI?

Jakie parametry ustala proces autokalibracji w amplitunerach i czy uzyskiwane rezultaty są wiarygodne?

Co to jest i jak działa dźwięk wirtualny w systemach kina domowego?

Leksykon

Felietony

Reportaże i wywiady

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio