Czy każdy amplituner jest urządzeniem do kina domowego?

Czy każdy amplituner jest urządzeniem do kina domowego?

Kino domowe, amplitunery, procesory, wzmacniacze

Amplitunery kojarzą się z kinem domowym, bo w ciągu ostatnich dziesięciu lat 99-procent amplitunerów na rynku było urządzeniami zaprojektowanymi specjalnie pod kątem użycia w wielokanałowych systemach kina domowego. 

Jednak obecnie funkcje amplitunerów wielokanałowych, poza udoskonaleniami dyktowanymi przez rozwój techniki wideo, rozszerza się w kierunkach niekoniecznie mających związek z kinem domowym - przystosowuje się je do współpracy z siecią internetową, ze stacjami dokującymi dla iPodów, do pracy wielostrefowej (nagłaśniania wielu pomieszczeń - multiroom), stąd zakup amplitunera wielokanałowego nie musi być motywowany tylko zamiarem uruchomienia kina domowego, w dodatku niekoniecznie wielokanałowego.

Chociaż większość amplitunerów wielokanałowych jest przygotowana do zasilania najbardziej rozbudowanych systemów w formacie 7.1, to można zredukować liczbę głośników i wykorzystać w głównym pomieszczeniu mniejszą liczbę końcówek mocy zawartych w amplitunerze, a pozostałe ewentualnie oddelegować do obsługi innych stref.

Na rynek wracają też zapomniane przez wiele lat amplitunery stereofoniczne, które wraz z renesansem dźwięku dwukanałowego, doposażone w najnowsze rozwiązania, mogą okazać się najlepszym wyborem dla klientów w ogóle niezainteresowanych dźwiękiem dookólnym.

Fot. Amplituner Yamaha RN-602

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj