Czy wejścia XLR oznaczają, że urządzenie jest zbalansowane?

Czy wejścia XLR oznaczają, że urządzenie jest zbalansowane?

Stereo, wzmacniacze

Wzmacniacz zbalansowany zawsze ma przynajmniej jedną parę wejść symetrycznych (XLR), aby przyjąć sygnał symetryczny ze źródła o podobnej konstrukcji.

Również sygnały podawane na pozostałe wejścia - w większości RCA - są zaraz za tym wejściami symetryzowane i wzmacniane już w układach zbalansowanych. Jednak może być też odwrotnie - urządzenie 'chwali się' parą wejść zbalansowanych, albo wejść i wyjść (np. przedwzmacniacz), ale faktycznie nie ma konstrukcji zbalansowanej - za tymi wejściami sygnał jest desymetryzowany (a przed wyjściami symetryzowany).

Takiego urządzenie nie można nazwać zbalansowanym tylko z tytułu wyposażenia w wejścia i wyjścia XLR.

Czy jest jednak jakiś racjonalny sens tworzenia takich konstrukcji?

Tak, ponieważ sama transmisja sygnału pomiędzy urządzeniami, przebiegająca przewodem symetrycznym, zwłaszcza na długich odległościach i w plątaninie innych kabli, jest mniej narażona na zakłócenia z zewnątrz - stąd też technika ta narodziła się i rządzi w studiach nagraniowych.

Zobacz także
Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj