Kable cyfrowe USB WIREWORLD Series 8: Starlight i Chroma

17 stycznia 2019 Sprzęt

Do rodziny kabli cyfrowych USB z serii 8 marki Wireworld dołączają właśnie dwa nowe modele: Starlight oraz Chroma. Znajdziemy w tych płaskich kablach firmowe rozwiązania jak: geometrie przewodników Uni-Path, dielektryk Composilex 3 oraz redukujące szumy kable zasilające poprawiające jakość dźwięku i obrazu.

Geometria przewodników Uni-Path wykorzystuje gęsty, wielowarstwowy ekran na każdej parze przewodników. Gwarantuje to ekstremalną, jak mówi producent, odporność na zewnętrzne szumy i interferencje. Konstrukcja tego typu minimalizuje również straty sygnału i przesłuch pomiędzy poszczególnymi wiązkami, co poprawia precyzję przesyłu sygnału cyfrowego.

Kable z serii Wireworld Chroma 8 mają żółty płaszcz zewnętrzny, a ich przewodniki sygnałowe zostały wykonane z miedzi beztlenowej. Również przewodniki kabli Starlight 8 wpowstały z miedzi OFC, ale w wersji srebrzonej, poprawiającej przesył sygnału.

Kable cyfrowe USB WIREWORLD Series 8: Starlight i Chroma

Kolejnym problemem wpływającym niekorzystanie na sygnał jest szum tryboelektryczny generowany przez ładunki elektrostatyczne i ich rozładowywanie w memencie, kiedy dielektryk styka się z przewodnikiem. Szum jest generowany przez ruchy kabla, wibracje i energię sygnału. Testy odsłuchowe prowadzone przez Wireworlda wykazały, że szum tryboelektryczny jest głównym źródłem podkolorowań i efektu maskowania słabych sygnałów.

Odkrycie to wyjaśnia również, dlaczego różne materiały izolacyjne stosowane w kablach wpływają na ich dźwięk, nawet jeśli ich stratność dielektryczna jest minimalna. Aby zmniejszyć jego wpływ, Wireworld opracował materiał dielektryczny o nazwie Composilex. Teraz, w trzeciej generacji, izolacja Composilex 3 minimalizuje szum tryboelektryczny, dzięki czemu ujawnia się struktura harmoniczna i głębia oryginalnego dźwięku.

Kable cyfrowe USB WIREWORLD Series 8: Starlight i Chroma

Jakość dźwięku zależy także od poziomu szumów, które przesyłane są do przetworników cyfrowo-analogowych przez linię zasilającą 5 V. Aby im przeciwdziałać w Starlight 8 i Chroma 8 zastosowano szczególne, minimalizujące szumy przewodniki sekcji zasilającej z podwójnym ekranowaniem, które izoluje je od przewodników sygnałowych. Kable te z łatwością przekraczają oficjalną specyfikację USB 3.1 i dostępne są w długościach 0,6 m, 1 m, 2 m i 3 m.

Źródło: Audio Center Poland

WIREWORLD testy
Live Sound & Installation marzec 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista marzec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio marzec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu