Kolumny głośnikowe ELAC Debut Reference

02 marca 2020 Sprzęt

Nazwa linii nowych kolumn ELAC-a może sugerować bliskość z serią Debut, ale w rzeczywistości zawiera ona znaczące udoskonalenia akustyczne i wizualne. W sprzedaży pojawią się na początku marca br.

Serię kolumn Debut Reference tworzą trzy modele głośników - podstawkowy DBR62, wolnostojący DFR52 (flagowiec) oraz centralny DCR52. DBR62 i DCR52 pracują w układzie 2-drożnym, DFR52 wykorzystuje układ 3-drożny.

Każdy z modeli z linii Debut Reference korzysta z 25-milimetrowego przetwornika wysokotonowego z tekstylną kopułką. Aby uzyskać czysty dźwięk, projektanci zastosowali nowo opracowany falowód, który współgra z bardziej otwartą maskownicą. Rozwiązanie to wzmacnia odpowiedź górnego zakresu wysokich tonów.

Czytaj również: Czy kolumny trójdrożne są lepsze od dwudrożnych?

Elac Debut Reference DBR62
Elac Debut Reference DBR62

Udoskonalenia objęły również głośniki pełniące w zależności od modelu rolę jednostki średnio-niskotonowej lub przetwornika średniotonowego i niskotonowego. Nowe, odlewane chassis zapewnia większą sztywność, z jednej strony wzmacniając przednią ściankę, a z drugiej minimalizując rezonans chassis.

Elac Debut Reference DBR62 został wyposażony w jeden głośnik średnio-niskotonowy o średnicy 165 mm, głośnik centralny w dwie jednostki średnio-niskotonowe o średnicy 133 mm, DFR52 w trzy głośniki 133 mm, przy czym jeden z nich obsługuje zakres średniotonowy, pozostałe dwa niskotonowy.

Czytaj również testy kolumn głośnikowych ELAC

Elac Debut Reference DFR52
Elac Debut Reference DFR52

Specjalna klamra spinając górną płytę z bocznymi ściankami wzmacnia całą konstrukcję, dzięki czemu udało się znacząco ograniczyć wibracje obudowy, a tym samym zredukować podbarwienia dźwięku powodowane przez pracujące kolumny głośnikowe.

Nowatorskie rozwiązanie wprowadzono również w układzie bas-refleks - konstruktorzy zastosowali szczelinowe porty, które rozszerzają się na obu końcach wylotu, co minimalizuje szum generowany przez przepływające powietrze i wzmacnia odpowiedź basu, udoskonalając dynamikę niskich tonów. Model Elac Debut Reference DBR62 jest wyposażony w jeden port wentylacyjny, Elac Debut Reference DCR52 w dwa porty, a Elac Debut Reference DFR52 w trzy.

Seria Debut Reference wykorzystuje obudowy z płyty MDF. Każdy z modeli dostępny jest w dwóch wersjach wykończenia: biały front/obudowa dębowa, czarny front/obudowa orzechowa. Aby uzyskać najwyższy możliwy poziom estetyki, projektanci zastosowali magnetycznie mocowane maskownice, dzięki czemu na przednich ściankach kolumn głośnikowych nie ma widocznych otworów.

Elac Debut Reference DCR52
Elac Debut Reference DCR52

Ceny:

• DBR62: 1149 zł/szt.
• DFR52: 2699 zł/szt.
• DCR52: 1799 zł

Źródło: Audio Klan

Może Cię zainteresować
ELAC testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu