Marantz Model 30 i Marantz SACD 30n

08 września 2020 Sprzęt

Mają rozpoczynać nową erę w historii Marantza - wzmacniacz zintegrowany MODEL 30 oraz streamer sieciowy i odtwarzacz SACD - SACD 30n. Właśnie trafiają do naszych rąk.

Oba urządzenia są produkowane w zakładach w Shirakawa w Japonii i, co najważniejsze, prezentują poniekąd nową jakość w kwestii designu. Możemy w nich dostrzec charakterystyczne elementy wzornictwa legendarnych produktów Marantz z lat 50., 60. i 70. XX wieku.

Czerpiąc inspirację z urządzeń, takich jak oryginalne Audio Consolette, Model 30, Model 2250 oraz Model 9, nowe Marantz ODEL 30 i Marantz SACD 30n wykorzystują elementy klasycznego wzornictwa Marantza i łączą je ze zmodernizowanym podejściem do konstrukcji i materiałów.

Czytaj również: Wzmacniacz Marantz PM6007 i odtwarzacz CD Marantz CD6007

Marantz Model 30 i Marantz SACD 30n

Wzmacniacz zintegrowany Marantz MODEL 30

Marantz MODEL 30 to analogowa konstrukcja obejmująca dwie niezależne sekcje zasilania dla przedwzmacniacza i wzmacniacza mocy. Obwód zasilający, zaprojektowany wyłącznie dla przedwzmacniacza, zapewnia - jak mówi producent - stabilność i niewrażliwość na wahania napięcia generowane przez sekcję wzmacniacza.

Transformator toroidalny jest przeznaczony wyłącznie dla przedwzmacniacza, aby zapewnić wysoki poziom czystości sygnału. Wokół niego zamontowano podwójnie ekranowaną stalową obudowę mającą na celu tłumienie pola elektromagnetycznego, które mogłoby generować szum w obwodach.

Czytaj również testy wzmacniaczy Marantz

Wzmacniacz zintegrowany Marantz MODEL 30 - front 

Wzmacniacz został również wyposażony w przedwzmacniacz gramofonowy MC/MM - wraz z sekcją Marantz Musical Premium Phono EQ i technologią Marantz HDAM. Sekcja Phono EQ w Marantzu MODEL 30 może być używana zarówno z wkładkami MM, jak i wkładkami o niskiej mocy.

Zniekształcenia są redukowane za pomocą dwustopniowego wzmocnienia w przedwzmacniaczu gramofonowym. Moduły Marantz HDAM zostały połączone z tranzystorami JFET (Junction Field Effect Transistors) w sekcji wejściowej, co zapewnia wysoką impedancję na wejściu. Rezygnacja z kondensatorów sprzęgających dodatkowo upraszcza konstrukcję, redukując zniekształcenia i zwiększając czystość sygnału.

Czytaj również testy amplitunerów AV Marantz

Wzmacniacz zintegrowany Marantz MODEL 30 - panel przyłączeniowy

Ponadto, MODEL 30 jest wyposażony w selektor impedancji wejściowej, który oferuje trzy różne ustawienia MC Low (33 omów), MC MID (100 omów) i MC HIGH (390 omów), co dodatkowo optymalizuje jakość dźwięku podczas używania wkładek MC i MM.

W Marantzu MODEL 30 zastosowano moduły HDAM (Hyper-Dynamic Amplifier Modules) wykorzystujące podzespoły z krótkimi, lustrzanymi ścieżkami sygnału dla prawego i lewego kanału. Przewyższają tym samym możliwościami wzmacniacze operacyjne.

Wzmacniacz zintegrowany Marantz MODEL 30 - wnętrze

Streamer sieciowy oraz odtwarzacz SACD Marantz SACD 30n

Nowy Marantz SACD 30n bazuje na opatentowanym mechanizmie transportu SACDM-3L Marantza. Wykorzystuje ponadto platformę HEOS Built-in, zatem łączy w sobie odtwarzacz CD/SACD, nowoczesne centrum obsługi źródeł cyfrowych, konwerter USB-DAC oraz wbudowany przedwzmacniacz.

Marantz SACD 30n może obsługiwać pliki FLAC od 44.1 kHz do 192 kHz z rozdzielczością do 24 bitów, DSD 2.8 MHz oraz DSD 5.6 MHz, pliki ALAC (Apple Lossless), jak również pliki MP3 z muzycznych serwisów streamingowych, w tym Amazon Music HD, Tidal i wielu innych.

HEOS Built-in zapewnia również większą elastyczność słuchania i dostęp do wielu przydatnych funkcji, w tym obsługę asystentów sterowania głosowego, takich jak Amazon Alexa, Google Assistant i Apple Siri. Dostępne funkcjonalności zależą jednak od platformy, do obsługi funkcji głosowych jest potrzebne urządzenie zewnętrzne.

Czytaj również testy odtwarzaczy CD Marantz

Streamer sieciowy oraz odtwarzacz SACD Marantz SACD 30n - front

W Marantzu SACD 30n zastosowano opatentowaną technologię Marantz Musical Mastering (MMM-Stream i MMM-Conversion) zapewniającą optymalną konwersję dźwięku cyfrowego. Sygnał wejściowy PCM jest konwertowany do formatu DSD 11.2 MHz przy pomocy MMM-Stream.

Uzyskany sygnał o wysokiej częstotliwości jest przetwarzany przez sekcję MMM-Conversion (zamiast konwencjonalnego przetwornika cyfrowo-analogowego) w celu wytworzenia wyjściowego sygnału analogowego.

Dwa zegary systemowe zapewniają najdokładniejszą konwersję sygnału wejściowego, niezależnie od tego, czy pochodzi on z płyty, czy z wejść cyfrowych, w zakresie od 44.1 kHz do 384 kHz. Finalnie sygnał analogowy jest dostarczany do modułu Marantz HDAM w sekcji wyjściowej, zapewniając optymalną jakość dźwięku.

Streamer sieciowy oraz odtwarzacz SACD Marantz SACD 30n - panel przyłączeniowy

Wzmacniacz słuchawkowy zastosowany w odtwarzaczu SACD 30n jest ponadto wyposażony w moduł wzmacniacza Marantz HDAM-SA2 o bardzo niskim stosunku sygnału do szumu.

Aby pracować z jak największą liczbą słuchawek, współczynnik wzmocnienia można dostosować wybierając jedno z trzech ustawień - niskie, średnie i wysokie - co umożliwia kompatybilność ze słuchawkami o wysokiej impedancji.

Streamer sieciowy oraz odtwarzacz SACD Marantz SACD 30n - wnętrze

Cena i dostępność:

Wzmacniacz zintegrowany MODEL 30 (13 499 zł) oraz streamer sieciowy i odtwarzacz SACD SACD 30n (13 499 zł) będą dostępne w sprzedaży u autoryzowanych dealerów Marantz od początku września 2020 roku.

Źródło: Horn Distribution

Może Cię zainteresować
MARANTZ testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu