Technologie i funkcje audio w telewizorach Samsung Neo QLED

22 października 2021 Sprzęt

O telewizorach Samsung Neo QLED z technologią Quantum Mini już pisaliśmy, niemniej teraz poświęcimy kilka słów innemu (poza oczywiście obrazem) ważnemu aspektowi ich najważniejszych funkcji, jakim jest dźwięk. Samsung stosuje tu bowiem kilka ciekawych technologii. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Dźwięk dopasowany do pomieszczenia i treści / Funkcja Adaptacji Dźwięku+

Funkcja ta powstała, aby bez względu na adaptację akustyczną pomieszczenia, dźwięk brzmiał jak najlepiej się da. Na podstawie analizy otoczenia, m.in. odległości ekranu od ściany, powstają optymalne warunki bez względu na to gdzie jest umieszczony telewizor.

Pod uwagę brane są przy tym dialogi, ponieważ w zależności od formatu programu istotne jest co innego - raz dialogi, innym razem efekty specjalne. Wsparcie w tym zakresie oferuje Funkcja Adaptacji Dźwięku+, dzięki której telewizor dopasuje ustawienia do wyświetlanych treści. 

Czytaj również: Telewizory Samsung NEO QLED

Dźwięk Podążający Za Obiektem+ / PRO

Dźwięk Podążający Za Obiektem+ (OTS+)* ma zapewnić kinową jakość brzmienia. Samsung wykorzystał tu system odpowiednio rozmieszczonych głośników, które śledzą ruch obiektu na ekranie i podążają za nim, aktywując się w odpowiednim momencie w różnych obszarach. Głośniki znajdują się u góry, na dole i po bokach ekranu.

Ci, którzy wybiorą Neo QLED 8K QN900A, będą mogli poznać zalety funkcji Dźwięku Podążającego Za Obiektem Pro, który wykorzystuje system wbudowanych głośników (6.2.2), aby dostarczyć jeszcze więcej realizmu w każdej scenie.

Czytaj również: Telewizory Samsung Neo QLED 8K już w sprzedaży

Dźwięk Podążający za Obiektem

Funkcja Q-Symphony

Dzięki funkcji Q-Symphony, po podłączeniu soundbara, górne i boczne głośniki telewizora wykorzystywane są ponadto jako dodatkowy kanał audio. W tym roku w portfolio soundbarów kompatybilnych z telewizorami Neo QLED jest aż pięć modeli – Q950A, Q900A, Q800A, Q700A i Q600A. Wśród nich Q950A z wielokanałowym dźwiękiem przestrzennym w formacie 11.1.4.

Czytaj również: Telewizor a może projektor? Samsung proponuje urządzenia kategorii Lifestyle

Telewizory Samsung NEO QLED - Funkcja Q Symphony

Aktywny Wzmacniacz Głosu

Samsung z wykorzystuje sztuczną inteligencję w telewizorach nie tylko do poprawy jakości obrazu, lecz także w dźwięku. Jednym z przykładów takiego wykorzystania jest Aktywny Wzmacniacz Głosu (AVA).

W uproszczeniu można powiedzieć, że funkcja ta automatycznie wzmocni dźwięk dialogu w oglądanym materiale, gdy będzie to konieczne, czyli po wykryciu niepożądanego hałasu generowanego na przykład przez odkurzacz, blender czy suszarkę.

Funkcja nie podnosi głośności, a jedynie wzmacnia słowa wypowiadane przez bohaterów. A gdy hałasy ucichną, dźwięk wraca do początkowych ustawień.

Czytaj również: Laserowe projektory Samsung The Premiere debiutują w Polsce

Telewizory Samsung NEO QLED - Aktywny Wzmacniacz Głosu

Promocja

Teraz decydując się na telewizor Neo QLED, można skorzystać z wyjątkowej promocji, w ramach której można otrzymać zwrot nawet do 2000 zł. Akcja trwa do 7 listopada 2021 roku. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie neoqled-promocja.samsung.pl.

*Funkcja obecna w modelach QN800A, QN95A, QN91A.

Może Cię zainteresować
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu