Samsung prezentuje soundbary z oferty na rok 2021. Wśród nich wyjątkowy Q950A

15 października 2021 Sprzęt

W Polsce dostępne są już nowe soundbary Samsung z oferty na 2021 rok. Wśród nich pojawiły się teraz trzy modele z najbardziej zaawansowanej Q-Serii, z modelem Q950 na czele. Do wyboru są ponadto soundbary z S-Serii i A-Serii.

Skupmy się jednak na tych pierwszych. Najbardziej rozbudowaną serię Q tworzy łącznie pięć modeli - Q950A, Q900A, Q800A, Q700A i Q600A - oferujących technologie Dolby Atmos i DTS:X oraz nowatorską funkcję Dźwięk Dopasowany do Przestrzeni, która automatycznie analizuje otoczenie. Najważniejszym z soundbarów jest Samsung Q950A stojący na czele serii. 

W połączeniu z telewizorami Samsung Neo QLED i QLED soundbary Q-Serii brzmią - jak mówi producent - wyjątkowo, zaś wspomniany model Samsung Q950A przyczynia się do - poniekąd - rewolucji. Jako pierwszy soundbar na świecie oferuje bowiem dźwięk przestrzenny w formacie 11.1.4. 

Czytaj również nasze testy soundbarów Samsung

Samsung HW-Q950A
Samsung HW-Q950A

Nowością jest także funkcja Dźwięk Dopasowany do Przestrzeni+*. Sprawia ona, że soundbar automatycznie odbiera dane zebrane przez telewizor Samsung na temat akustyki miejsca w zakresie tonów średnich i wysokich oraz badając za pomocą funkcji Auto EQ zakres tonów niskich. Następnie dynamicznie dobiera swoje ustawienia dźwięku, dopasowując się do miejsca, w którym się go ustawi.

Soundbary Samsung Q-Serii wyróżnia udoskonalony dźwięk przestrzenny, za który odpowiadają Dolby Atmos i DTS:X. Oferują również funkcje Dźwięku Dopasowanego do Przestrzeni** oraz Wielokanałowego Dźwięku Przestrzennego w formatach od 3.1.2 w modelach od Q600A do Q800A, poprzez 7.1.2 w modelu Q900A, kończąc na 11.1.4 w Q950A.

Pierwsza z nich sprawia, że soundbar automatycznie odbiera dane zebrane przez telewizor Samsung na temat akustyki miejsca w zakresie tonów średnich i wysokich (pogłos, odbicia itp.) a następnie dynamicznie dobiera swoje ustawienia dźwięku  dopasowując się do miejsca, w którym go ustawisz.

Soundbary Q-Serii wyróżnia udoskonalony dźwięk przestrzenny, za który odpowiada m.in. Dolby Atmos
Soundbary Q-Serii wyróżnia udoskonalony dźwięk przestrzenny, za który odpowiada m.in. Dolby Atmos

Wielokanałowy Dźwięk Przestrzenny w formacie 3.1.2 oznacza z kolei, że soundbar ma 3 kanały równomiernie rozprowadzające dźwięk: 1 niskotonowy i 2 skierowane ku górze, które sprawiają, że brzmienie otacza nas z każdej strony.

Kolejną ciekawą dostępną funkcją jest Dotknij i Otwórz***. Dzięki niej można w szybki i prosty sposób przełączyć się z muzyki słuchanej na smartfonie - wystarczy tylko dotknąć soundbara telefonem, a ten automatycznie wykryje urządzenie.

Soundbary Samsung Q-Serii współpracują z telewizorami. W tym roku wszystkie modele Neo QLED, QLED oraz Crystal UHD (od modelu AU7000 i wyższe) oferują funkcje Q-Symphony, która synchronizuje głośniki telewizora z soundbarem, co wzmacnia dźwięk płynący z obu urządzeń.

Funkcja Q-Symphony synchronizuje głośniki telewizora z soundbarem, co wzmacnia dźwięk płynący z obu urządzeń

Co też dla wielu osób ważne i zdecydowanie "na czasie", soundbary Samsung Q-Serii oferują specjalne rozwiązania dla graczy. Dzięki funkcji Tryb Gry Pro dźwięk jest optymalizowany pod kątem gier konsolowych. Zapewniają to głośniki skierowane do góry, mocne basy oraz technologia Samsung Acoustic Beam, która sprawia, że dźwięk płynie dokładnie z tego miejsca, w którym dzieje się akcja na ekranie. Ponadto soundbary automatycznie synchronizują się z telewizorami i włączają Tryb Gry Pro od razu po uruchomieniu konsoli.

Soundbary Samsung S-Serii

To nie koniec debiutów. Na rynku pojawiły się także nowe designerskie soundbary z S-serii – modele S60A i S61A, które wyróżniają się kompaktową jednoelementową konstrukcją. Tak jak soundbary Q-Serii wyposażone w funkcję Dotknij i Odtwórz. Dzięki połączeniu Bocznych Głośników Tubowych z technologią Acoustic Beam umożliwiają doświadczenie dźwięku przestrzennego, który otacza ze wszystkich stron.

Wizytówką soundbarów z S-serii jest Premium Design - obudowa każdego z modeli została pokryta tkaniną wysokiej jakości.

Soundbary Samsung

Soundbary Samsung z A-Serii

W tegorocznej ofercie soundbarów Samsung są także innowacyjne modele z A-Serii - A650, A550 i A450. Model A650 oferuje Standard Dolby Digitali DTS Virtual:X, które odpowiadają za dźwięk przestrzenny. Jest ponadto wyposażony we Wbudowany Głośnik Centralny**** z technologią wzmacniania ludzkiego głosu. Dodatkowo każdy model tej serii ma w zestawie subwoofer.

Jeśli chodzi o wygodę użytkowania, wszystkimi ich funkcjami - regulacją głośności czy zarządzeniem efektami dźwiękowymi - można sterować za pomocą Jednego Pilota – tego samego, którego używamy do obsługi telewizora Samsung*****.

* W modelach Q800A oraz Q700A występuję funkcja Dźwięku Dopasowanego do Przestrzeni.
** Nie występuje w modelu Q600A.
*** Funkcja Dotknij i Odtwórz działa za pośrednictwem Bluetooth i jest kompatybilna z urządzeniami mobilnymi Samsung z systemem Android 8.1 lub nowszym.
**** Dostępny w modelu A650.
***** Funkcje i wygląd pilota mogą się różnić w zależności od modelu telewizora i regionu.

Źródło: Samsung

Może Cię zainteresować
SAMSUNG testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu