Telewizory Samsung Neo QLED

16 kwietnia 2021 Sprzęt

W telewizorach serii Neo QLED Samsung zastosował to, co ma najlepszego - technologie Quantum Dot i nowy rodzaj podświetlenia Quantum Mini LED wspomagane wydajnymm procesorem AI Neo Quantum. Dodatkowo graczom oferuje m.in. niski input lag i wiele innych udogodnineń.

Na serię Neo QLED składają się dwa modele 8K - QN900A i QN800A - oraz trzy telewizory 4K – QN95A, QN91A, QN85A dostępne w różnych rozmiarach - od 50" do 85", w zależności od produktu.

Samsung Neo QLED 8K - QN900A i QN800A

  • AI i technologie Quantum Mini Led i Quantum Dot

Modelami flagowymi są modele 8K – QN900A i QN800A - korzystające z dobrodziejstw sztucznej inteligencji, dzięki której nową jakość zyskują starsze materiały. Za sprawą technologii kropek kwantowych Quantum Dot odwzorowują soczyste kolory.

Zdecydowaną nowością jest za to technologia Quantum Mini LED odpowiadająca za precyzyjną kontrolę podświetlenia. Dioda Quantum Mini LED ma zaledwie 1/40 wysokości konwencjonalnej diody LED, co daje lepszą kontrolę nad ilością światła w poszczególnych fragmentach i przekłada się na bardziej szczegółowy obraz.  

Czytaj również nasze testy urządzeń Samsung

Samsung QN900A
Samsung Neo QLED QN900A
  • Procesor Neo Quantum 8K

Z pełni jej możliwości można skorzystać, gdy sprzęt jest wyposażony w odpowiedni procesor. Telewizory Samsunga zasila AI Neo Quantum 8K. Wykorzystuje on udoskonalony proces skalowania do jakości zbliżonej do 8K, który jest oparty na 16 wielomodelowych sieciach neuronowych analizujących dane wizualne.

Każda z takich sieci ma swój obszar specjalizacji, dzięki czemu możemy zobaczyć ulubione filmy w nowej odsłonie – więcej detali, poprawione tekstury czy krawędzie. 

  • Design

Dodajmy, że ramka obu telewizorów została zminimalizowana do zaledwie 0,8 mm, a sam telewizor należy do najsmuklejszych w tegorocznym portofolio firmy Samsung.

Czytaj również: Telewizory Samsung na rok 2021

Samsung Neo QLED QN800A
Samsung Neo QLED QN800A

Nowością wprowadzoną wraz z modelami Neo QLED 8K jest także nowy Moduł One Connect Pro, który pozwala ukryć przewody i zapanować nad plątaniną kabli.

Teraz można go umieścić nie tylko obok telewizora czy w szafce, lecz także przymocować do stopy telewizora. Daje to jeszcze więcej swobody w aranżacji przestrzeni wokół największego domowego ekranu.

Samsung Neo QLED 4K - QN95A, QN91A, QN85A

Linia Neo QLED obejmuje trzy modele 4K: QN95A, QN91A, QN85A, także wyposażone w technologię Quantum Mini LED i nowy Procesor AI Neo Quantum 4K, który wykorzystując sztuczną inteligencję podnosi jakość obrazu do rozdzielczości zbliżonej do 4K*.

Widzowie mogą dodatkowo liczyć na miliard perfekcyjnych odcieni kolorów, który jest zasługą 100% Natężenia Kolorów (dzięki technologii Quantum Dot). Model QN95A oferuje dodatkowo Moduł One Connnect.

Czytaj również: Duet Samsunga przenoszący do centrum akcji - telewizor QLED Q80T i soundbar Q60T

Samsung Neo QLED QN95A
Samsung Neo QLED QN95A

Telewizory Samsung Neo QLED - dźwięk

Z technologii dostępnych w telewizorach Neo QLED jest m.in. Dźwięk Podążający za Obiektem+ (nie dotyczy modeli QN900A i QN85A). System odpowiednio rozmieszczonych głośników śledzi w tym przypadku ruch obiektu na ekranie, podążając za nim.

W najwyższym tegorocznym modelu Neo QLED 8K QN900A dostępna jest ponadto funkcja Dźwięku Podążającego za Obiektem Pro, która wykorzystuje wbudowany system głośników (6.2.2), aby dostarczyć jeszcze więcej realizmu z każdej sceny.

Telewizory Neo QLED można połączyć z kompatybilnymi soundbarami z Q-Serii. Funkcja Q-Symphony zsynchronizuje wtedy oba urządzenia ze sobą, zapewniając doskonale współgrający dźwięk przestrzenny.

Nie zabrakło tu także Aktywnego Wzmacniacza Głosu czy Dźwięku Dopasowanego do Przestrzeni, dzięki którym dźwięk będzie optymalnie dopasowany do warunków i pomieszczenia. 

Telewizory Samsung - nowe udogodnienia i Smart TV

W nowych modelach telewizorów, dostosowanych do szybko zmieniającej się rzeczywistości, pojawi się m.in. aplikacja Google Duo (wymagana dodatkowa kamera zewnętrzna) do wideorozmów. Przed jej uruchomieniam wystarczy podłączyć przez USB do telewizora kamerę, żeby zobaczyć swoich przyjaciół w niemal rzeczywistych wymiarach.

Ciekawą funkcją jest ponadto Multi View pozwalająca podzielić ekran telewizora na dwie lub nawet cztery części (modele Neo QLED 8K), by podczas oglądania filmu czy meczu móc jednocześnie korzystać z czatu na smartfonie.

Jest i odpowiedź na wyzwania związane z pracą zdalną. Neo QLED-y oferują bowiem funkcję PC na Ekranie TV, co więcej, umożliwiają podłączenie myszy i klawiatury, dają też bezpośredni dostęp do MS Office 365 w przeglądarce internetowej telewizora.

  • Smart TV

Mówiąc o doświadczeniach, nie sposób nie wspomnieć o całym ekosystemie Smart TV. Neo QLED tradycyjnie oferują bogatą ofertę aplikacji filmowych, takich jak Netflix, HBO GO, Player.pl i Cineman oraz popularne platformy muzyczne – Spotify czy Apple Music (wymagana dodatkowa subskrypcja).

Czytaj również: Telewizor Samsung The Serif debiutuje na polskim rynku

Samsung QLED 800A
Samsung Neo QLED QN800A

Telewizory Samsung Neo QLED z myślą o graczach

W Neo QLED Samsung zaproponował wiele rozwiązań stworzonych specjalnie dla fanów gier. Wśród nowości m.in. Ultra Szeroki Widok w Grach (dostępny obecnie tylko we współpracy z komputerem), który przenosi na duży ekran wrażenia zarezerwowane dotychczas dla monitorów gamingowych. Dzięki proporcjom obrazu 21:9 i 32:9 będzie można zobaczyć jeszcze więcej.

Zmianę ustawień ułatwi podręczny Panel Gracza, który pozwoli sprawdzić między innymi liczbę klatek wyświetlanych na sekundę (FPS). Dzięki rozdzielczości 8K i częstotliwości odświeżania 120 Hz telewizory Neo QLED bezproblemowo współpracują z konsolami nowej generacji.

Dodatkowo wszystkie modele wspierają technologię AMD FreeSync™ Premium Pro. Dzięki niej obraz w jakości HDR będzie osiągalny bez względu na to, czy gracz skorzysta z PC czy konsoli.

Czytaj również: Telewizor Samsung The Sero

Samsung Neo QLED Q91A

Warto także dodać, że modele QN900, QN800, QN85, jako pierwsze w branży, otrzymały certyfikat VDE "Gaming TV Performance". To wyróżnienie zostało przyznane za prawdziwie przełomową wydajność w grach, która obejmuje input lag na poziomie 10 ms lub niższym oraz HDR o jasności przekraczającej 1000 nitów.

Ekologiczny pilot zdalnego sterowania

Wraz z telewizorami otrzymujemy nowy, wykonany z materiałów z recyklingu, Pilot SolarCell, który jest zasilany energią świetlną: słoneczną oraz pochodzącą ze sztucznego oświetlenia. Tym samym on pomaga ograniczyć zużycie baterii.

*Jakość wyświetlanej treści może się różnić w zależności od rodzaju treści i formatu. Skalowanie AI (dzięki sztucznej inteligencji) do jakości zbliżonej do 4K może nie mieć zastosowania do połączenia z komputerem oraz Trybu Gry.

Źródło: Samsung

Może Cię zainteresować
SAMSUNG testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu