Kolumny głośnikowe Paradigm Founder

20 lipca 2022 Sprzęt

Firma Paradigm powstała wiele lat temu i działa nieprzerwanie. Ma na swoim koncie mnóstwo projektów, a w bieżącej ofercie kilka zasobnych serii w różnych zakresach cenowych i do różnych zastosowań.

Founder to założyciel, więc tak nazwana seria zapowiada jakiś przełom, nowy etap. Być może zupełnie nowe rodzaje przetworników, jakie zastosowano w Founderach wskazują na przyszłe działania firmy.

W zakresie wysokotonowym pracuje 25-mm kopułka aluminiowo-magnezowa w dużym falowodzie; średnie tony przetwarza 15-tka z membraną z podobnego materiału. Co ciekawe, w głośniku centralnym 90C (13 500 zł sztuka) i uniwersalnym 70LCR (17 000 zł para) wysokotonowy i średniotonowy połączono w modułach koncentrycznych, tym samym stabilizując ich charakterystyki kierunkowe.

W dwudrożnym, podstawkowym 40B (24 000 zł para) 15-tka pełni rolę nisko-średniotonowej, natomiast wszystkie trzy kolumny wolnostojące są trójdrożne.

W najmniejszych 80F (19 500 zł para) w sekcji niskotonowej pracują dwie 18-tki, w 100F (26 700 zł para) – już trzy, a w największym 120H (42 700 zł para) - trzy 20-cm, oczywiście w odpowiednio większej obudowie, co jednak nie do końca tłumaczyłoby taką różnicę cen; wiąże się ona z ich wyjątkową cechą - sekcja niskotonowa jest tutaj aktywna (ma wbudowany wzmacniacz) i współpracuje z zaawansowanym systemem korekcji akustyki ARC Genesis.

Czytaj również nasze testy kolumn głośnikowych Paradigm

Kolumny głośnikowe Paradigm Founder
Największa konstrukcja serii Founder wyróżnia się nie tylko siłą sekcji niskotonowej, ale też jej aktywnością i nowoczesnym systemem korekcji ARC Genesis
Największa konstrukcja serii Founder wyróżnia się nie tylko siłą sekcji niskotonowej, ale też jej aktywnością i nowoczesnym systemem korekcji ARC Genesis.
PARADIGM testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu