Accuphase A-80 – topowa końcówka mocy stereo w klasie A

27 grudnia 2023 Sprzęt

Po pięciu latach od premiery wzmacniacza stereo A-75 Accuphase zastępuje go modelem A-80. Japońscy inżynierowie szczycą się przy tej okazji zastosowaniem rozwiązań zaczerpniętych z topowych monobloków A-300, dzięki czemu A-80 przewyższa dokonania swojego poprzednika, zarówno pod względem mierzalnych parametrów, jak i odczuwalnych właściwości brzmieniowych.

Oprócz tego, mimo że Accuphase A-80 pracuje w najczystszej klasie A, w jego przypadku należy zapomnieć o typowych dla wzmacniaczy tego typu ograniczeniach dotyczących problemów z liniowym przyrostem mocy przy drastycznych spadkach impedancji czy trudności z wysterowaniem potężnych, wielodrożnych głośników.

A-80 zapewnia, jak mówi producent, "monstrualną wydajność w połączeniu z prawie niemierzalnym poziomem szumów własnych oraz z niepowtarzalną barwą dźwięku klasy A, która gwarantuje najwierniejszą reprodukcję muzyki wraz z całą paletą emocji i niuansów".

Accuphase A-80 mimo identycznych do A-75 gabarytów, jest prawie o 1 kg cięższy od poprzednika. Ma to związek m. in. z zastosowaniem nieco masywniejszego transformatora zasilającego, zaekranowanego osłoną wyposażoną w radiatory odprowadzające nadmiar ciepła.

Uzupełniają go dwa kondensatory filtrujące o łącznej pojemności 100 000 μF, będące elementami identycznymi jak w monoblokach A-300. Warto wspomnieć, że obydwa topowe modele charakteryzują się największą pojemnością filtrującą ze wszystkich urządzeń Accuphase do tej pory.

Jak można się domyślić, wzmocnione zasilanie przekłada się na jeszcze solidniejsze parametry. Accuphase A-80 wygeneruje 65 W przy obciążeniu 8 Ω i aż 260 W dla 2 Ω.

Czytaj również nasze testy urządzeń Accuphase

Accuphase A-80 - front

Accuphase A-80 - tylna ścianka

Źródło: Nautilus

ACCUPHASE testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu