KONSONANS RETRO A Podolian Affair

A Podolian Affair
Wykonanie
Nagranie
Konsonans Retro, czyli Współbrzmienie Przeszłości, to septet z Kodymy (regionu Odessy na Ukrainie), który dzielnie podtrzymuje tradycje orkiestr weselnych w tej części Europy. Przez pokolenia rodzina Baranovskich, stanowiąca trzon Konsonans Retro, muzykowała na okolicznych imprezach łącząc elementy folkloru Mołdawii, Podola, Ukrainy i Rosji, oraz rozpierzchniętych po tych krainach Cyganów i Żydów.

Niektórzy mieli szanse zapoznania sie z tym barwnym zespołem na Krakowskim Festiwalu Kultury Żydowskiej. Zwrotnym punktem w ich karierze było spotkanie berlińskiego saksofonisty-klarnecisty Christiana Dawida przed dwoma laty, który po przyłączeniu sie do nich zaaranżował cały materiał zawarty na niniejszym kompakcie, a sam bezbłędnie zespolił swoje instrumenty z dwiema trąbkami, puzonem, tubą, akordeonem, bębnem barabanem i perkusją. Dziewiętnaście tradycyjnych utworów stanowi próbkę tego, co formacja potrafi zagrać w ciągu całej nocy weselnej nie dając wytchnienia nogom i rozgrzewając dusze. Instrumentem wiodącym jest rześko i melodyjnie zawodzący klarnet, a chór łagodnych blaszanych dęciaków stanowi dlań wyśmienite tło.

Muzycy też podśpiewują; piosenka "Kurka chubaturka" jest znana w Polsce jako szlagier biesiadny z podobną treścią, lecz inną melodią. We wszystkim co proponuje Konsonans Retro uderza naturalność. Muzycy unikają karkołomnych popisów czując wyższość brzmienia kolektywu nad ewentualnym poklaskiem dla solisty, i chwała im za to.


Cezary Gumiński

GIGI DISTRIBUTION
GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation luty 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio luty 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio luty 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu