Zespoły Bastarda i Sutari sięgnęły do tradycji Kresów, gdzie obok siebie rozwijały się kultury trzech narodów: Polaków, Litwinów i Białorusinów. W znacznym stopniu pozostawały odrębne, ale i oddziaływały na siebie.
Dziś oryginalną muzykę można usłyszeć na terenach przygranicznych Podlasia. To z niej czerpały natchnienie śpiewaczki Sutari: Basia Songin i Kasia Kapela oraz muzycy Bastardy: klarnecista Paweł Szamburski, wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński i grający na klarnecie kontrabasowym Michał Górczyński.
Bastrada improwizowała już na bazie muzyki dawnej tworząc oryginalny most pomiędzy dawnym i nowym. Tytuł albumu "Tamoj" oznacza w gwarze "tam". Słowa pieśni otwierającej album "Ty pójdziesz górą" przywołała Eliza Orzeszkowa w powieści "Nad Niemnem".
Pieśń pochodzi z Galicji, ale rozprzestrzeniła się także na Kresach. Sutari eksperymentuje z różnymi technikami wokalnymi najpierw śpiewając "po bożemu", z namaszczeniem i szacunkiem dla tradycji, a następnie improwizuje na dwa głosy przy akompaniamencie Bastardy.
W "Tam nad puszczaj" naśladują odgłosy przyrody, a śpiewają tekst polski i białoruski – na zmianę, co ukazuje bliskość obu języków. "Granica/Pasienio/Hranicia" to wspólna improwizacja obu zespołów. Przejmująca "Wojenka" nawiązuje do licznych konfliktów na Kresach.
Marek Dusza
Audio Cave