Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Slavic Soul

PRZEMEK SOKÓŁ
Slavic Soul

Etno/folk

Odkąd świat usłyszał trzynaście lat temu debiutancki album System Of A Down, słuchacze przekonali się, że muzykę etniczną, folkową można bardzo sprytnie wprowadzić do mainstreamu. W Polsce na poważnie zajęli się tego typu zabiegiem Kayah z Goranem Bregoviciem, a potem metalowcy z Rootwater i wyznawcy Światowida z Żywiołaka. Przyszła pora na Przemka Sokoła.

Ten multiinstrumentalista, jazzman, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej od zawsze zdradzał zainteresowanie muzyką etniczną z całego świata. No ale skoro żyje w Polsce, to dlaczego nie przypomnieć rodakom, co nasi przodkowie Słowianie grywali do zabawy? Sokół na swym debiutanckim albumie "Slavic Soul" koncentruje się na muzyce bałkańskiej i raczy nas przede wszystkim popisami na swoim koronnym instrumencie - trąbce, choć nie gardzi też (z dętych blaszanych) kornetem.

Album "Slavic Soul" rozpoczyna się agresywnym "Ethno brass sound system" (bregoviciowy "Kalashnikov" się kłania), podbitym, zgodnie z tytułem, elektronicznym beatem - kapitalne połączenie! Później jest równie interesująco, szczególnie gdy w tłach utworów pojawia się gitara i delikatny (ale nie mdły) wokal Przemka - tu rządzi "Zuza zalambianeska". Do tego niezwykłego tygla dochodzą utwory w stylu "Kamrata" z żeńskimi, plemiennymi wokalizami.

Przemkowi Sokołowi udało się znakomicie połączyć etniczne wpływy z popową wręcz lekkością, przez co albumu "Slavic Soul" słucha się z niezwykłą przyjemnością i nie ma się ochoty wyjmować z odtwarzacza. Polecam!

Jurek Gibadło
Mystic Production

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>IRON AND WINE</span> Beast Epic

IRON AND WINE Beast Epic

<span>JULIA HOLTER</span> In The Same Room

JULIA HOLTER In The Same Room

<span>DEAR READER</span> Day Fever

DEAR READER Day Fever

<span>LIVINGSTON TAYLOR</span> Safe Home

LIVINGSTON TAYLOR Safe Home

<span>ASGEIR</span> Afterglow

ASGEIR Afterglow

<span>LAURA MARLING</span> Semper Femina

LAURA MARLING Semper Femina

<span>JOSIENNE CLARKE & BEN WALKER</span> Overnight

JOSIENNE CLARKE & BEN WALKER Overnight

<span>DAVID GRAY</span> The Best Of

DAVID GRAY The Best Of

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio