Afterglow

ASGEIR
Afterglow

Folktronica

Dawno już przestałem ekscytować się muzyką rodem z Islandii i nowa płyta Asgeira nic w tym temacie nie zmienia. Co nie znaczy, że jest zła.

Islandzcy artyści od czasu spektakularnych dokonań Bjork są w Zachodnim świecie zawsze przyjmowani z otwartymi rękami. Warto dodać, że w promocji pomagają im miejscowi impresario, organizujący rokrocznie festiwale, na które zapraszani są cenieni dziennikarze i promotorzy koncertów w innych (głównie europejskich) krajach. W ten sposób lista mieszkańców tego pięknego kraju, znanych z muzykowania każdego roku się wydłuża.

Czy ich muzyka różni się czymś od znanej nam brytyjskiej czy amerykańskiej, albo choćby skandynawskiej? Nie uważam tak. Być może w brzmieniu i śpiewie tamtejszych artystów pojawia się pewna nuta tajemnicy, może też jakiegoś smutku wynikającego z geograficznej izolacji Islandii. Poza tym zdecydowana większość twórców czerpie z tego, co już dobrze znane. Nie inaczej jest z Asgeirem, a jego trzecia płyta, "Afterglow", to najlepszy przykład.

Młody mieszkaniec Reykiawiku ordynarnie wręcz czerpie z dokonań Bon Ivera (tego przed ostatnią konwersją na udawanie Petera Gabriela) i miesza je z muzyką Jamesa Blake`a. I właściwie na tym mógłbym skończyć opis "Afterglow", ale wypada mi napisać, że choć Asgeir jest wtórny, to jednak w tej wtórności uroczy.

Najpiękniej wychodzą mu "pościelówy", totalnie minimalistyczne ballady pokroju "Dreaming" (głos, pianino i bardzo ciekawie wpleciony minimalny bit). Nieco mniej przekonują mnie dynamiczne, syntetyczne kawałki pokroju "Underneath It".

Jednak - oddajmy cesarzowi co cesarskie - wszystkie zostały świetnie wyprodukowane i zmiksowane. I także z tego powodu warto dać Asgeirowi szansę. Nawet jeśli macie takie samo podejście do fenomenu Islandii jak ja.

Jurek Gibadło
Mystic

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>JULIA HOLTER</span> In The Same Room

JULIA HOLTER In The Same Room

<span>DEAR READER</span> Day Fever

DEAR READER Day Fever

<span>LIVINGSTON TAYLOR</span> Safe Home

LIVINGSTON TAYLOR Safe Home

<span>LAURA MARLING</span> Semper Femina

LAURA MARLING Semper Femina

<span>JOSIENNE CLARKE & BEN WALKER</span> Overnight

JOSIENNE CLARKE & BEN WALKER Overnight

<span>DAVID GRAY</span> The Best Of

DAVID GRAY The Best Of

<span>KATHRYN WILLIAMS</span> Hypoxia

KATHRYN WILLIAMS Hypoxia

<span>SILJE NERGAARD</span> Chain of Days

SILJE NERGAARD Chain of Days

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio