Welcome To Goran Bregović

GORAN BREGOVIĆ
Welcome To Goran Bregović

Folk

  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje płyt tego wykonawcy

Kiedy zawitał do Polski ze swoją Weselno-Pogrzebową Orkiestrą, wybuchła u nas istna Bregovicomania. Będąc wówczas na jego koncercie, byłem urzeczony magią dźwięków, które popłynęły ze sceny. Efektem popularności artysty były wspólne płyty z Kayah i Krzysztofem Krawczykiem.

Muzyk doskonale potrafił wykorzystać koniunkturę i zdyskontować popularność. W rodzimej Jugosławii był ikoną rocka jeszcze w latach siedemdziesiątych, kiedy stał na czele Bijelo Dugme. Także do nas dotarła sława tego zespołu.

Oprócz rocka i folku, Goran Bregovic ma znaczące osiągnięcia w pisaniu soundtracków. To on skomponował muzykę do obsypanych nagrodami filmów Emira Kusturicy: "Czas cyganów", "Arizona Dream" i "Underground". Zresztą sukcesy Kusturicy w dużej mierze są zasługą niezwykle sugestywnej i barwnej muzyki Bregovica czerpiącej z bogatego folkloru Bałkanów.

Ostatnim jego dziełem jest inspirowany rodzimym miastem "Three Letters from Sarajevo (opus 1)". Składankowa płyta "Welcome To Goran Bregović" pozwoli przypomnieć sobie najpiękniejsze momenty w bogatej karierze tego tak lubianego u nas muzyka.

Grzegorz Dusza
UNIVERSAL

Audio - luty 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zgodnie z zapowiedzią - druga część cyklu testów zespołów głośnikowych, a w niej pięć kolumn wolnostojących w zakresie 3600-3900 zł (za parę), konstrukcje jeszcze względnie niedrogie, a brzmienia - czasami już niezwykłe. Dla miłośników analogu test najlepszego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj