Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Last Leaf

DANISH STRING QUARTET
Last Leaf

Folk

Trudno nawet ustalić kiedy ten fascynujący kwartet powstał, bo trójka Duńczyków: Rune T. Sorensen (skrzypce, instrumenty klawiszowe), Fredrik Oland (skrzypce) i Asbjorn Norgaard (altówka) muzykowała razem będąc już nastolatkami. Skład grupy ustalił się, gdy w 2008 r. dołączył do nich wiolonczelista i kontrabasista Norweg Fredrik S. Sjolin.

Choć pierwsze nagrania kwartetu, wielokrotnie nagradzane i przyjmowane z entuzjazmem przez fanów, były ukierunkowane raczej na muzykę klasyczną i współczesną, to niniejszy album wypełnia szesnaście krótkich utworów, wywodzących się z zacnej tradycji ludowej Danii, Szwecji i norweskich Szetlandów. Pozostałe utwory utrzymane w adekwatnym charakterze napisali członkowie grupy.

Do nagrania albumu doszło w muzeum o doskonałej akustyce, co pozwala w pełni docenić umiejętności i pasję, z jaką gra kwartet. Pomysł sięgnięcia po średniowieczne ballady i tańce, żałobne hymny, kolędy czy szanty żeglarzy powstał, gdy muzykom wpadły w ręce nuty bożonarodzeniowej pieśni z XVIII wieku "Now Found Is the Fairest of Roses" o koronkowej polifonii.

Słuchając "Last Leaf", odnosimy wrażenie, że skomponowali go znakomici kompozytorzy, a przecież tej niebywałej magii nadali mu młodzi zapaleńcy.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy
Inne recenzje
Audio - maj 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tradycyjne, wysokiej klasy kolumny głośnikowe, nowoczesne słuchawki bezprzewodowe i najnowsze amplitunery AV z wyższej półki - w każdym z tych trzech testów po trzy modele, a na potężną dokładkę wielki test wielkich kolumn: tubowych Blumenhoferów Gioia. I ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio