DANISH STRING QUARTET

Prism II. Beethoven Schnittke Bach

Prism II. Beethoven Schnittke Bach

Wykonanie

Nagranie

Na poprzednim albumie Danish String Quartet Prism I duńscy wirtuozi zestawili fugę J.S. Bacha z kwartetami Szostakowicza i Beethovena, a za nagranie otrzymali nominację do nagrody Grammy.

Na nowym albumie Prism II fuga h-moll J.S. Bacha BWV 869 ze zbioru "Das Wohltemperierte Klavier, Buch I" w aranżacji na kwartet smyczkowy Emanuela A. Foerstera sąsiaduje ze współczesnym dziełem Alfreda Schnittkego - Kwartet smyczkowy Nr 3 z 1983 r. Następnie muzycy przeskakują w czasie, by wykonać 13.

Kwartet smyczkowy b-dur op. 130 Ludwiga van Beethovena. – Patrzymy na muzykę przez pryzmat Beethovena – wyjaśniają muzycy. – Mamy nadzieję, że słuchacz dołączy do nas, podziwiając promienie muzyki, które podróżują od Bacha przez Beethovena do naszych czasów.

Pod koniec życia Beethoven często odnosił się do tradycji, historycy piszą wręcz o jego obsesji na punkcie Das Wohltemperierte Klavier J.S. Bacha. Dlatego w finale kwartetu smyczkowego, w jego oryginalnej wersji, słyszymy Wielką fugę op. 133., co czyni ten kwartet największym w jego dorobku.

Sposób, w jaki Beethoven odniósł się do Bacha, wykorzystał Schnittke w swoim kwartecie, przekładając pomysły Beethovena na język chwytliwej i drapieżnej, pełnej dysonansów muzyki współczesnej. Intrygujące zestawienie.

Marek Dusza
ECM New Series/Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu