Last Leaf

DANISH STRING QUARTET
Last Leaf

Klasyka / folk

  • Wykonanie
  • Nagranie

Jedna z najpopularniejszych duńskich melodii ludowych "Now found is the fairest of roses" stała się dla członków Danish String Quartet inspiracją do nagrania albumu z melodiami ludowymi.

Co ciekawe, utwór jest najczęściej wykonywany w okresie świąt Bożego Narodzenia, ale jego kanwą był dawny chorał pogrzebowy kościoła luterańskiego. Jak to możliwe, że narodzenie zostało połączone ze śmiercią przez twórcę, teologa i poetę H.A. Brorsona? Utwór powstał w 1732 roku, a jego melancholijny charakter nie odbiega od kolęd innych narodów.

Członkowie kwartetu smyczkowego znani są w Danii z folkowych zainteresowań. Skrzypek Rune Tonsgaard Sorensen gra także w folkowym trio Dreamers` Circus, a wiolonczelista Fredrik Schoyen Sjölin sam pisze tematy w ludowym stylu.

Album "Last Leaf" otwiera nastrojowy, tradycyjny temat "Despair not, o heart", który powstał dokładnie 500 lat temu, kiedy Marcin Luter zapoczątkował reformację w kościele. Krótka fantazja "Shore" napisana przez Sjölina została ciekawie zaaranżowana na kwartet smyczkowy.

Skoczny utwór "Polska from Dorothea" nie ma nic wspólnego z naszą ojczyzną. To temat w szalonym tempie polki, powstały w dalekiej Laponii. "Minuet no. 60" w tonacji dur i mol oddaje charakter mieszkańców Skandynawii uparcie zmagających się z surową aurą. Klasyczne brzmienie kwartetu smyczkowego doskonale pasuje do ludowych tematów.

Cecylia Hofman
ECM NEW SERIES/UNIVERSAL

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj