Live Salvation

TONBRUKET
Live Salvation

Fusion

  • Wykonanie
  • Nagranie

Po tragicznej śmierci lidera tria e.s.t., pianisty Esbjörna Svenssona, kontrabasista Dan Berglund występował z różnymi zespołami, aż z gitarzystą Johanem Lindströmem, pianistą Martinem Hederosem i perkusistą Andreasem Werliinem założył formację Tonbruket. Pierwszy album "Dan Berglund’s Tonbuket" (2010) zdobył tytuł najlepszej płyty jazzowej w Szwecji.

Następnie ukazały się trzy kolejne: "Dig It to the End", "Nubium Swimtrip" i "Forevergreens". Muzycy pracują w podobnym stylu jak niegdyś e.s.t. Przynoszą na próby szkice własnych kompozycji, które ewoluują w czasie koncertów. Eksperymentując z efektami elektrycznymi (kontrabas, gitara) i instrumentami klawiszowymi, stworzyli oryginalne brzmienie fusion.

Kilka miesięcy wcześniej Tonbruket wystąpił w Bix Jazzclub w Stuttgarcie, skąd pochodzi nagranie albumu "Live Salvation". Koncert otworzył przebojowy temat "The Missing" i choć nie jest dedykowany Svenssonowi, jego tytuł i nostalgiczny nastrój świadczą, jak bardzo Berglund tęskni za przyjacielem.

Świetna solówka gitarzysty dodaje pikanterii tej wizjonerskiej kompozycji, jeszcze bardziej intrygującej w wersji koncertowej, o czym mogliśmy się przekonać również na Warsaw Summer Jazz Days 2017. "Live Salvation" to wciągająca wizja współczesnego jazzu.

Marek Dusza
ACT/GIGI DISTRIBUTION

Audio - październik 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Od głośników bezprzewodowych za 3 tysiące do high-endowych kolumn za 30 tysięcy; od amplitunerów wielokanałowych za 3 tysiące do wzmacniaczy lampowych za 30 tysięcy... Każdemu polecamy dokładnie to, czego szuka i na co go stać, a wszystkim - dobre testy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio