ELENI KARAINDROU Tous des oiseaux

Tous des oiseaux
Wykonanie
Nagranie

Utytułowana grecka kompozytorka Eleni Karaindrou napisała muzykę do kilkudziesięciu filmów i przedstawień. "Tous des oiseaux" jest jej 13. albumem pod szyldem ECM New Series. Estetyka, brzmienie i nastrój kompozycji Greczynki idealnie wpisują się w koncepcję Manfreda Eichera - propagowania muzyki "o jeden stopień powyżej ciszy".

Na płytę trafiły nowe utwory napisane do spektaklu "Tous des oiseaux" (Wszystkie ptaki) tworzącego w Kanadzie Libańczyka Wajdiego Mouawada oraz do irańskiego filmu "Bomb. A Love Story" Paymana Maadiego. W studiu stawił się duży zespół z kompozytorką przy fortepianie, wokalistką Saviną Yannatou, grającym na lirze i lutni Socratisem Sinopoulosem oraz orkiestrą smyczkową.

Mroczny temat "Wiatr wojny" otwiera żałosna wokaliza Saviny Yannatou przy monotonnym akompaniamencie arabskiej piszczałki ney, liry i złowrogich uderzeń w bęben. W temacie "Encounter" motyw przewodni prowadzą wiolonczela i wokal. "Lament" to pełna rozpaczy solowa wokaliza. Liryczną melodię "Why?" prowadzi obój przy akompaniamencie harfy.

Film otwiera temat "A New Begining", który intonuje fagot, a motyw przewodni "Love Theme" Eleni Karaindrou gra na fortepianie z akompaniamentem smyczków i oboju. Jest też "Walc nadziei" grany przez mandolinę, obój, akordeon, fagot i smyczki. Ujmujący pięknem album.

Marek Dusza
ECM New Series/Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation październik 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista październik 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu