ELENI KARAINDROU

Medea

Medea

Wykonanie

Nagranie

W starogreckich tragediach muzyka grana na lutniach i fletach oraz w formie chóralnych śpiewów odgrywała niezwykle istotną rolę w spektaklu. Ponieważ bardzo niewiele oryginałów muzycznych z tamtych lat zachowało się do naszych czasów, słynna grecka kompozytorka podjęła się zadania napisania współczesnej muzyki do klasycznego dramatu Euripidesa "Medea".

Twórczość Eleni Karaindrou jest głównie znana z muzyki do filmów, co zostało wysoko ocenione zarówno przez recenzentów jak i melomanów. Napisaniem muzyki do sztuki teatralnej zajęła się artystka już po raz drugi i wydaje się, że owoce jej kreatywności poruszają w tym wypadku równie mocno, jak to było w przypadku licznych ścieżek filmowych.

Linie muzyczne instrumentów, podobne do tych używanych w Starożytności, cechuje wprawdzie minimalizm, lecz wywołują one skutecznie nastrój grozy i wewnętrznego rozdarcia - uczuć będących esencją tej sztuki. Najsilniej potęguje nastrój napięcia głębokie i jednostajne dudnienie bębna.

Partie chóru żeńskiego są lżejsze i wyraźnie bogatsze w melodykę, lecz wykreowany instrumentalnie żałobny nastrój pozostaje podtrzymany też w śpiewach. Kilka partii wokalnych solo wykonała sama artystka ujawniając walory swego głębokiego altu.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu