RÓŻNI WYKONAWCY Ze szpulowca bigbitowca

Ze szpulowca bigbitowca
Wykonanie
Nagranie

W ramach audycji "Piosenki bez granic" prowadzonej przez Wojciecha Manna w Programie Trzecim Polskiego Radia od 2013 roku pojawia się kącik "Ze szpulowca bigbitowca", w którym Mariusz Owczarek prezentuje muzykę odgrzebaną w radiowych i prywatnych archiwach. Teraz jego tytaniczna praca doczekała się płytowej edycji na CD.

Walor dokumentalny tych nagrań jest nie do przecenienia. Piosenki polskiej czołówki drugiej połowy lat 60. są dość dobrze zarchiwizowane. To jednak tylko wierzchołek. Istniało jeszcze mnóstwo amatorskich zespołów, które zaistniały jedynie epizodycznie na przeglądach czy było znanych na rynku lokalnym.

Po nagrania tych wykonawców sięgnął Mariusz Owczarek. Piosenki z krążka "Ze szpulowca bigbitowca" zostały poddane masteringowi, w książeczce znajdziemy zdjęcia i szczegółowy opis do każdego nagrania. Nazwy nie mówią kompletnie nic, ale muzyka broni się sama, pod warunkiem, że przyłożymy do niej miarę czasów, w których powstawała.

Czarodzieje atakują riffem wziętym wprost od The Kinks, podobnie jak Szwagry. Lancety ujmują garażowym brzmieniem, Regenci przypominają Czerwone Gitary, Neptuny kochają rock'n'rolla, Czarne Golfy naśladują The Troggs, a Kon-Tiki – The Shadows. W Nastolatkach pierwsze kroki stawiał Aleksander Nowacki (Homo Homini), a Minstrele najwyraźniej zauroczeni są anglosaskim folkiem.

Marek Dusza
GAD

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu