Entrails United

TOMASZ LICAK/RADEK WOŚKO QUARTET
Entrails United

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

"Entrails United" (zjednoczone bebechy) to nieco przewrotny tytuł płyty zwycięskiego kwartetu w konkursie festiwalu Jazz nad Odrą 2013, a odnosi się do istoty procesu tworzenia.

Zespół powstał rok wcześniej z inicjatywy perkusisty Radka Wośko i działał początkowo jako trio z udziałem duńskich muzyków: pianisty Carla Winthera i basisty Martina Buhla. Wośko studiował w Carl Nielsen Academy of Music w Odense i tam spotkał saksofonistę Tomasza Licaka, z którym kilka lat wcześniej grał w Szczecinie. Tak powstał polsko-duński kwartet, który debiutancki album nagrał w RecPublica Studios, w Lubrzy.

Cztery najbardziej klarowne kompozycje albumu napisał Radek Wośko. "Wings" ma prostą, post-bopową konstrukcję z wyrazistymi solówkami Licaka i Winthera. "Folksong" pozwala na więcej swobody, brzmi nowocześnie, saksofonista prezentuje mocne, klarowne brzmienie. Rytm zdecydowanie podkreśla kontrabas, ale to perkusja nadaje tempo improwizacji.

Nastrojową "East River" rozpoczyna motoryczne solo kontrabasu Martina Buhla. Tomasz Licak skomponował zachwycającą balladę "Viankolia" i łagodnie snuje w niej swą saksofonową opowieść. Album "Entrails United" zamyka utwór "Wise One" Carla Winthera, który początkowo ujmuje chwytliwą melodią, by dać upust energii muzyków w części środkowej i ukoić w ostatnich taktach. Dobry zespół, intrygujący debiut.

Marek Dusza
RECART/WARNER

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj