Father and Son

ULF & ERIC WAKENIUS
Father and Son

Cool Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Niezwykle rzadko się zdarza, aby wybitne zdolności muzyczne przechodziły na potomstwo. Na przekór regule, w gitarowej rodzinie Wakeniusów syn Eric odziedziczył umiejętności po Ulfie, mimo że drogi muzyczne obu zeszły się całkiem niedawno i zaowocowały tym kompaktem.

Ulf Wakenius latami akompaniował jazzowym gigantom i jest muzykiem doskonałym, natomiast Eric Wakenius próbował grywać w różnych stylach, gdy mieszkał w Los Angeles. Gdy słucha się wiązanki utworów w wykonaniu rodzinnego duetu, trudno wyczuć, kto jest w nim postacią wiodącą, bo gitarzyści wspaniale się uzupełniają. Wprawdzie Ulf napisał kilka własnych kompozycji, lecz większość utworów to takie, które wcześniej zdobyły popularność.

Repertuar został wykonany z tak zwanym nerwem, charakterystycznym dla stylu flamenco. Ognisty utwór "Paco`s Delighth" został właśnie dedykowany wielkiemu hiszpańskiemu gitarzyście Paco de Lucii. Duet przypomniał "Dodge the Dodo" z repertuaru tria e.s.t. Wydaje się, że niepotrzebnie Eric zaśpiewał w utworze tytułowym, który napisał Cat Stevens.

Najbardziej dynamicznie zabrzmiał przebojowy "Birdland" Joe Zawinula i aż dziw bierze, ile rodzajów faktur w tym ogranym temacie można uzyskać na dwóch gitarach akustycznych.

Cezary Gumiński
ACT/GIGI DISTIBUTION

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj