The Dreamer Is the Dream

CHRIS POTTER, DAVID VIRELLES, JOE MARTIN, MARCUS GILMORE
The Dreamer Is the Dream

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Chris Potter, saksofonista a także klarnecista i flecista, należy do najściślejszej czołówki saksofonistów amerykańskich, którego niekwestionowanych umiejętnościach mogliśmy się ponownie przekonać na żywo. Kwartet Pottera wystąpił w Sali P.R. w tym samym składzie co na tej płycie: David Virelles - fortepian, Joe Martin - kontrabas i Marcus Gilmore - perkusja.

Chris Potter jest muzykiem o bardzo szerokich zainteresowaniach, co odzwierciedla charakter kompozycji również na tym kompakcie. Album "The Dreamer Is the Dream" otwiera liryczna ballada "Heart in Hand" z perlistą solówką Davida Virellesa na fortepianie. Muzyk ten jest zarazem całkiem oszczędny, ale niesłychanie wyrazisty.

Do bliżej nieokreślonego folkloru afrykańskiego nawiązuje "Ilimba", w której przemyślanym popisem na perkusji może pochwalić się Marcus Gilmore. Utwór tytułowy otwiera tajemnicze brzmienie klarnetu basowego i ono wprowadza w nastrój odmalowujący mary senne. Ten wątek rozwija dalej melodyjnie i z pełnią elokwencji Joe Martin w solówce na kontrabasie. Dopiero w drugiej części utworu świetlisty ton saksofonu zwiastuje jakby poranne przebudzenie. Kompozycja "Memory and Desire" w odmiennej formie i entourage`u instrumentalnym wydaje się kontynuować wątek oniryczny.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj