Nightfall

QUERCUS
Nightfall

Folk-jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Quercus to niekonwencjonalne trio rodem z Anglii, w którym wdzięcznemu altowi June Tabor wtórują saksofonista Iain Ballamy i pianista Huw Warren. "Nightfall" to drugi album grupy wydany przez oficynę ECM po wyróżnionym przez niemieckich krytyków tytule z 2013 r.

Tabor jest uznawana za najwybitniejszą interpretatorkę starych pieśni angielskich, a Warren za perfekcyjnego akompaniatora, komplementującego jej poczynania. Ten duet harmonijnie uzupełniają saksofonowe (szczególnie na tenorze) frazy Ballamy`ego, które można uznać za drugi głos nucący bez słów.

Nietrudno się domyśleć, że repertuar płyty Quercus jest mocno związany z tradycją angielską. W nastrój wprowadza słynna pieśń "Auld Lang Syne", której artyści zachowując troskliwie linię melodyczną i klimat pożegnania, ujęli go ze współczesnej perspektywy.

Oprócz pieśni tradycyjnych, sięgnięto po jazzowe standardy "You Don’t Know What Love Is" oraz "Somewhere", które w interpretacji Tabor nie zabrzmiały konwencjonalnie, a interpretatorka potrafiła uwypuklić ich poetyckość.

Refleksyjna forma przeboju Dylana "Don`t Think Twice It`a Alright" jest również daleka od rockowego idiomu. Melancholijny klimat płyty "Nightfall" trafnie podtrzymują dwa utwory instrumentalne z bogatymi partiami improwizowanymi.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj