QUERCUS Nightfall

Nightfall
Wykonanie
Nagranie

Quercus to niekonwencjonalne trio rodem z Anglii, w którym wdzięcznemu altowi June Tabor wtórują saksofonista Iain Ballamy i pianista Huw Warren. "Nightfall" to drugi album grupy wydany przez oficynę ECM po wyróżnionym przez niemieckich krytyków tytule z 2013 r.

Tabor jest uznawana za najwybitniejszą interpretatorkę starych pieśni angielskich, a Warren za perfekcyjnego akompaniatora, komplementującego jej poczynania. Ten duet harmonijnie uzupełniają saksofonowe (szczególnie na tenorze) frazy Ballamy`ego, które można uznać za drugi głos nucący bez słów.

Nietrudno się domyśleć, że repertuar płyty Quercus jest mocno związany z tradycją angielską. W nastrój wprowadza słynna pieśń "Auld Lang Syne", której artyści zachowując troskliwie linię melodyczną i klimat pożegnania, ujęli go ze współczesnej perspektywy.

Oprócz pieśni tradycyjnych, sięgnięto po jazzowe standardy "You Don’t Know What Love Is" oraz "Somewhere", które w interpretacji Tabor nie zabrzmiały konwencjonalnie, a interpretatorka potrafiła uwypuklić ich poetyckość.

Refleksyjna forma przeboju Dylana "Don`t Think Twice It`a Alright" jest również daleka od rockowego idiomu. Melancholijny klimat płyty "Nightfall" trafnie podtrzymują dwa utwory instrumentalne z bogatymi partiami improwizowanymi.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu