Ancestral Memories

TERRY / TROTIGNON
Ancestral Memories

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Amerykańska wytwórnia OKeh wytrwale poszukuje nowych, interesujących twarzy wśród młodych jazzmanów. Tak do katalogu trafiło polskie trio RGG i kanadyjska trębaczka Bria Skonberg, a ostatnio kubański saksofonista Yosvany Terry i francuski pianista Baptiste Trotignon.

Dwaj ostatni stanęli na czele kwartetu, w którym na perkusji gra rewelacyjny Jeff "Tain" Watts, a na kontrabasie Yunior Terry. Połączyła ich chęć penetracji muzyki tradycyjnej Karaibów, gdzie Francuzi mieli niegdyś swoje kolonie m.in. na Haiti. Natomiast Kuba stała się miejscem kultywowania afrykańskiej tradycji religijnej i muzycznej z dużą dozą europejskiej estetyki.

W ciągu sześciu miesięcy każdy z muzyków napisał po pięć kompozycji inspirowanych własnymi przemyśleniami na temat źródeł muzyki regionu Karaibów. Tworzyli razem i osobno.

Rytmy z Guadelupy, Martyniki, Haiti i Nowego Orleanu przenikają się tu z jazzowymi frazami saksofonu Yosvany`ego Terry`ego. Natomiast Baptiste Trotignon prezentuje oryginalny styl europejskiego pianisty, który jest wykształcony klasycznie, ale chętniej gra jazz i pop.

Powstała eklektyczna muzyka, której poznanie i zrozumienie wymaga skupienia i osłuchania. Najciekawsze na "Ancestral Memories" są te momenty, kiedy rytm dominuje nad melodią. Prawdziwie nowoczesny jazz.

Marek Dusza
OKEH/SONY MUSIC

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj