Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Godspeed

MORTEN SCHANTZ
Godspeed

Jazz

Kopenhaga stała się tyglem europejskiego jazzu, w którym kotłują się najróżniejsze pomysły, a realizacja ich stała się łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Tu powstał album przywołujący najlepsze czasy muzyki fusion.

Klawiaturzystę Mortena Schantza pamiętam z rewelacyjnej kapeli Jazz Kamikaze, która niegdyś zrobiła na mnie piorunujące wrażenie swobodą w mieszaniu stylów, a przede wszystkim energią, jaka płynęła z ich muzyki. Pozostali uczestnicy sesji "Godspeed" także wywodzą się z tej grupy. To dobrze nam znany, choćby ze współpracy z Adamem Bałdychem i płyt wytwórni ACT Music, norweski saksofonista Marius Neset oraz norweski perkusista Anton Eger występujący w zespole Phronesis.

Festiwal w Molde reklamował niegdyś Jazz Kamikaze jako połączenie Coltrane`a z grupą Coldplay. Album tria Mortena Schantza to synteza muzyki fusion lat 70. W solówkach Schantza słychać nawiązanie do Joe Zawinula i Weather Report, imponuje też jego arsenał przeróżnych instrumentów klawiszowych.

Marius Neset przypomina momentami to Wayne`a Shortera, to Michaela Breckera, a jego ekspresyjne solówki przyprawiają o zawrót głowy. Dynamika tej muzyki porwie każdego miłośnika mocnego uderzenia w jazzie. Gdyby tylko tematy były bardziej chwytliwe i prostsze, mielibyśmy jazzowy hit.

Marek Dusza
EDITION/MULTIKULTI

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
Audio - maj 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tradycyjne, wysokiej klasy kolumny głośnikowe, nowoczesne słuchawki bezprzewodowe i najnowsze amplitunery AV z wyższej półki - w każdym z tych trzech testów po trzy modele, a na potężną dokładkę wielki test wielkich kolumn: tubowych Blumenhoferów Gioia. I ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio