Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Passin` Thru

CHARLES LLOYD NEW QUARTET
Passin` Thru

Jazz

W marcu Charles Lloyd skończy 80 lat. Jest w jego grze mądrość, każdy dźwięk, jaki wydobywa ze swojego saksofonu, jest ważny, wypływa z potrzeby pokazaniu światu przemyśleń i emocji, z chęci tworzenia pięknych dźwięków i dzielenia się nimi z kompanami zespołu, jak i ze słuchaczami.

Po sukcesie suity napisanej dla festiwalu Jazztopad Charles Lloyd powrócił do mniejszego składu. Kwartet jest jego żywiołem, co słychać na płycie "Passin’ Thru" zawierającej koncertowe nagrania z pianistą Jasonem Moranem, kontrabasistą Reubenem Rogersem i perkusistą Erikiem Harlandem. Warto przypomnieć, że najpopularniejsze dzieła saksofonisty to rejestracje koncertów, w tym "Forest Flower" (1966).

Album "Passin’ Thru" otwiera 18-minutowa kompozycja Lloyda "Dream Weaver", wykonana na festiwalu Montreux 2016. To pokaz siły twórczej muzyków połączonych grupową improwizacją. Pozostałe sześć utworów zarejestrowano w Nowym Meksyku. Kwartet zagrał tam cudowną balladę "How Can I Tell You", a swoje subtelne frazy saksofonista dedykuje zapewne swojej żonie Dorothy Darr, która wspiera jego karierę.

Eksplozja radości w temacie "Passin’ Thru" wręcz zachęca do zabawy. Charles Lloyd sięga po flet, Moran szarpie struny fortepianu dłonią, wszechogarniający rytm przyspiesza bicie serca. Nie sposób usiedzieć spokojnie na miejscu, nawet w salonie.

Marek Dusza
BLUE NOTE/UNIVERSAL

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy
Inne recenzje
Audio - czerwiec 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Znowu kolumny.... Ale tym razem polecam test pięciu modeli za ok. 4000 zł nie tylko dlatego, że można w nim znaleźć propozycje warte uwagi, ale też dlatego, że znalazły się w nim konstrukcje, które swoim indywidualizmem, kontrowersyjnością, brzmieniem nawet ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio