The Source

TONY ALLEN
The Source

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje płyt tego wykonawcy

Innowacyjny styl gry nigeryjskiego perkusisty Tony`ego Allena legł u podstaw afrobeatu, stylu. Allen zadebiutował w wytwórni Blue Note EP-ką w hołdzie Artowi Blakeyowi, a teraz w słynącym z pełnego, analogowego toru - studiu Midilive pod Paryżem - zarejestrował na żywo pełny album "The Source".

Artysta określił go jako najważniejszy w jego ponad 50-letniej karierze muzyka. W studiu towarzyszyła mu orkiestra z saksofonistą Yannem Jankielewiczem, który razem z Allenem napisał i zaaranżował repertuar. - Nigdy wcześniej Tony Allen nie grał tak dobrze, z taką siłą i swobodą, jak robi to dziś – podsumował sesję Jankielewicz.

W zespole znajdziemy także słynnego Damona Albarna (ex Blur) grającego na fortepianie. Przygotowując nowy repertuar, Tony Allen i Yann Jankielewicz inspirowali się muzyką takich legend jazzu, jak: Lester Bowie, Charles Mingus, Art Blakey, Gil Evans.

Precyzyjnie nakładane na siebie rytmy afrobeatu stały się inspiracją dla improwizacji jazzmanów. Mimo że większość z nich to francuscy muzycy, big band brzmi jak afrykańska orkiestra jazzowa dyrygowana pałeczkami genialnego perkusisty. Melodyjne, łatwo wpadające w ucho tematy sprawią przyjemność tym, którzy lubię gęste brzmienie. Utwory "Cruising" i "On Fire" są wprost porywające.

Marek Dusza
BLUE NOTE/UNIVERSAL

Audio - listopad 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze zajmujemy się sprzętem tak popularnym, jak słuchawki bezprzewodowe za kilkaset złotych (pięć modeli) i gramofony za tysiąc kilkaset (również piątka), ale na drugiej szali kładziemy test jubileuszowego, hi-endowego zestawu Marantza KI-Ruby, i parę ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj