Notes from the Underground

DAVID KOLLAR
Notes from the Underground

Progresywny jazz-rock

  • Wykonanie
  • Nagranie

David Kollar jest eksperymentującym gitarzystą ze Słowacji, którego kreacje oscylują między progresywnym rockiem a jazzem. Jest on cenionym autorem muzyki do filmów i sztuk teatralnych (również wystawianych w Polsce), a płyty nagrywa dość regularnie współpracując z kreatywnymi muzykami.

W nagraniu wcześniejszego albumu "Komara" (2015) wziął udział sam Pat Mastelotto (perkusista z grupy King Crimson). Choć David Kollar najczęściej używa gitary traktowanej niekonwencjonalnie, to na tej płycie wypowiada się na modularnym syntezatorze, wplatając liczne efekty elektroakustyczne. Tym sposobem stworzył ambientowy podkład do dziewięciu kompozycji. Na jego tle produkuje się na preparowanej trąbce Włoch Paolo Ranieri.

Trudno w tym momencie nie mieć skojarzeń z wcześniejszym projektem "1/1" duetu Nilsa P. Molvaera i Moritza Von Oswalda. Materia albumu "Notes from the Underground" jest jednakże bardziej mroczna i minimalistyczna. Inspiracją jego powstania było dla Kollara odejście nękanego chorobą przyjaciela. Stąd aura większości tematów ma charakter żałobny i może się kojarzyć z mroczną otchłanią. Jedynie zamykająca kompozycja "God Would Grand Me Determination" o jaśniejszej melodyce nastraja odrobiną optymizmu.

Cezary Gumiński
HEVHETIA/GIGI DISTRIBUTION

Audio - listopad 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze zajmujemy się sprzętem tak popularnym, jak słuchawki bezprzewodowe za kilkaset złotych (pięć modeli) i gramofony za tysiąc kilkaset (również piątka), ale na drugiej szali kładziemy test jubileuszowego, hi-endowego zestawu Marantza KI-Ruby, i parę ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj