Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Notes from the Underground

DAVID KOLLAR
Notes from the Underground

Progresywny jazz-rock

David Kollar jest eksperymentującym gitarzystą ze Słowacji, którego kreacje oscylują między progresywnym rockiem a jazzem. Jest on cenionym autorem muzyki do filmów i sztuk teatralnych (również wystawianych w Polsce), a płyty nagrywa dość regularnie współpracując z kreatywnymi muzykami.

W nagraniu wcześniejszego albumu "Komara" (2015) wziął udział sam Pat Mastelotto (perkusista z grupy King Crimson). Choć David Kollar najczęściej używa gitary traktowanej niekonwencjonalnie, to na tej płycie wypowiada się na modularnym syntezatorze, wplatając liczne efekty elektroakustyczne. Tym sposobem stworzył ambientowy podkład do dziewięciu kompozycji. Na jego tle produkuje się na preparowanej trąbce Włoch Paolo Ranieri.

Trudno w tym momencie nie mieć skojarzeń z wcześniejszym projektem "1/1" duetu Nilsa P. Molvaera i Moritza Von Oswalda. Materia albumu "Notes from the Underground" jest jednakże bardziej mroczna i minimalistyczna. Inspiracją jego powstania było dla Kollara odejście nękanego chorobą przyjaciela. Stąd aura większości tematów ma charakter żałobny i może się kojarzyć z mroczną otchłanią. Jedynie zamykająca kompozycja "God Would Grand Me Determination" o jaśniejszej melodyce nastraja odrobiną optymizmu.

Cezary Gumiński
HEVHETIA/GIGI DISTRIBUTION

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
Audio - maj 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tradycyjne, wysokiej klasy kolumny głośnikowe, nowoczesne słuchawki bezprzewodowe i najnowsze amplitunery AV z wyższej półki - w każdym z tych trzech testów po trzy modele, a na potężną dokładkę wielki test wielkich kolumn: tubowych Blumenhoferów Gioia. I ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio