Provenance

BJÖRN MEYER
Provenance

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Urodzony w Szwecji, mieszkający w Szwajcarii, basista Björn Meyer dał się poznać w zespole Ronin Nika Bärtscha. Można go też usłyszeć na płytach mistrza oud Anouara Brahema.

Jego domeną stały się ostatnio występy solowe, ale dopiero Manfred Eicher zdecydował się nagrać taki właśnie album w doskonałej akustycznie radiowej sali Auditorio Stello Molo RSI w Lugano. Bjorn Meyer gra na akustycznej gitarze basowej, wydobywając z niej dźwięki tworzące paletę zaskakującą barwami i różnorodnością.

Basista ukazuje nam nie tylko akustyczne możliwości swojego instrumentu, ale także sam odkrywa akustykę sali, w której dokonano nagrania. Meyer stworzył własną technikę gry, wydobywając dźwięk już przez sam dotyk strun. Każdego dnia odkrywa nowe możliwości gitary basowej i nagrywa swoje próby, nawet tylko 60 sekund. Te fragmenty, niczym subtelne maźnięcia pędzlem, stały się punktem wyjścia do improwizacji, jakie usłyszymy na tej zadziwiającej płycie.

- Od dawna jestem zafascynowany akustyką i tym, jak wpływa na proces kreacji i postrzegania brzmienia - pisze Bjorn Meyer. - Miałem możliwość współpracować z fantastycznymi śpiewakami i muzykami grającymi na instrumentach akustycznych, którzy natchnęli mnie do przemyśleń nad funkcją mojego instrumentu, a także odkrywania nowych sposobów poszerzania zakresu tonalnego mojej muzyki.

Marek Dusza
ECM/UNIVERSAL

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj