Follow Us

SUN SHIP
Follow Us

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Kolejny album z serii Polish Jazz w wersji winylowej (bardzo udana reedycja) i kompaktowej przypomina grupę, która funkcjonowała zaledwie trzy sezony na przełomie lat 70./80.

Członkowie formacji Sun Ship (nazwa zaczerpnięta ze słynnego albumu Johna Coltrane`a) wywodzili się z zespołów Extra Ball i Jazz Carriers. Tworzyli ją: Władysław Sendecki – instrumenty klawiszowe, Zbigniew Jaremko i Henryk Miśkiewicz - saksofony, Witold Szczurek - bas i Marek Stach - perkusja. Wprawdzie grupie liderował Sendecki, to doceniając niewątpliwe talenty kolegów, dawał im pełną swobodę zabierania głosu.

Na nagranej w 1979 r. płycie (zresztą jedynej) każdy z muzyków melodycznych zaprezentował utwór własnego pióra. Rozpoczynająca w balladowej aurze "Prymka" nabrała wigoru ulegając transformacji w sambę, a potem w swing. Melancholijny nastrój utrzymała "Ballada na wiosnę" napisana przez lidera. Żwawy temat "Szipson" ozdobił wspaniały popis na wiolonczeli odegrany przez Szczurka.

W wielowątkowej kompozycji "Mrówka, jak wiemy..." zmieniały się ciągle motywy melodyczne i rytmy. Zmykająca kompozycja "Należy się wykupić" stał się kanwą do gorącego popisu solowego Miśkiewicza na alcie i Sendeckiego na fortepianie elektrycznym.

Cezary Gumiński
POLSKIE NAGRANIA/WARNER

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj