Follow Us

SUN SHIP
Follow Us

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Kolejny album z serii Polish Jazz w wersji winylowej (bardzo udana reedycja) i kompaktowej przypomina grupę, która funkcjonowała zaledwie trzy sezony na przełomie lat 70./80.

Członkowie formacji Sun Ship (nazwa zaczerpnięta ze słynnego albumu Johna Coltrane`a) wywodzili się z zespołów Extra Ball i Jazz Carriers. Tworzyli ją: Władysław Sendecki – instrumenty klawiszowe, Zbigniew Jaremko i Henryk Miśkiewicz - saksofony, Witold Szczurek - bas i Marek Stach - perkusja. Wprawdzie grupie liderował Sendecki, to doceniając niewątpliwe talenty kolegów, dawał im pełną swobodę zabierania głosu.

Na nagranej w 1979 r. płycie (zresztą jedynej) każdy z muzyków melodycznych zaprezentował utwór własnego pióra. Rozpoczynająca w balladowej aurze "Prymka" nabrała wigoru ulegając transformacji w sambę, a potem w swing. Melancholijny nastrój utrzymała "Ballada na wiosnę" napisana przez lidera. Żwawy temat "Szipson" ozdobił wspaniały popis na wiolonczeli odegrany przez Szczurka.

W wielowątkowej kompozycji "Mrówka, jak wiemy..." zmieniały się ciągle motywy melodyczne i rytmy. Zmykająca kompozycja "Należy się wykupić" stał się kanwą do gorącego popisu solowego Miśkiewicza na alcie i Sendeckiego na fortepianie elektrycznym.

Cezary Gumiński
POLSKIE NAGRANIA/WARNER

Audio - październik 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Od głośników bezprzewodowych za 3 tysiące do high-endowych kolumn za 30 tysięcy; od amplitunerów wielokanałowych za 3 tysiące do wzmacniaczy lampowych za 30 tysięcy... Każdemu polecamy dokładnie to, czego szuka i na co go stać, a wszystkim - dobre testy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio