Dreamland

CARLOS MALTA & THOMAS CLAUSEN
Dreamland

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Brazylijski saksofonista-flecista oraz duński pianista zaczęli grać razem dwa lata temu. Malta ma za sobą współpracę nie tylko z czołówką wokalistów i instrumentalistów brazylijskich, ale też czołowych jazzmanów amerykańskich. Clausen jest uznawany za najwspanialszego duńskiego pianistę.

Nie powinno być zaskoczeniem, że ich wspólnie nagrana pierwsza płyta stanowi przede wszystkim barwny popis wirtuozerii obu muzyków. Wprawdzie duet wsparł w kilku utworach kontrabasista i perkusista, lecz pięknie wyeksponowane instrumenty dęte i fortepian wypełniają pierwszy plan.

Panorama akustyczna nagrań jest bardzo klarowna i mamy świetną okazję podziwiać maestrię obu solistów, których współpraca jawi się nadzwyczaj harmonijnie. Szczególnej pikanterii utworom nadaje rześkie brzmienie fletów Carlosa Malty, na których z lekkością dokonuje istnych akrobacji na pięciolinii.

Dysponujący szlachetnym brzmieniem Thomas Clausen nie popisuje się natomiast techniką pianistyczną, a raczej komplementuje narrację Malty wyszukanymi układami akordów. Choć większość repertuaru na "Dreamland" napisał Clausen, to muzykom udało się utrzymać cały czas kameralny klimat latynoski, pełen zarówno momentów radosnych, jak i melancholijnych.

Cezary Gumiński
STUNT/MULTIKULTI

Audio - wrzesień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zapraszamy na wielką galę EISA - w tym roku aż 35 nagród dla urządzeń audio - stereo i wielokanałowych, stacjonarnych i przenośnych, analogowych i cyfrowych. Kolumny, słuchawki, wzmacniacze, odtwarzacze, gramofony, daki, amplitunery, całe systemy... To najważniejszy ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio