Duology

LEMAŃCZYK / PACIOREK
Duology

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Dwóch znakomitych improwizatorów - Piotr Lemańczyk i Cezary Paciorek - utworzyło duet, który zabierze nas w niecodzienną podróż obfitującą w intrygujące współbrzmienia.

Jazzowy duet to forma wymagająca szczególnie, kiedy tworzą go dwa instrumenty o brzmieniu tak odległym, jak kontrabas i akordeon. Żaden inny akordeonista nie przyczynił się do popularyzacji tego instrumentu w polskim jazzie w takim stopniu, jak Cezary Paciorek. Nie należy zapominać, że czasem sięga po akordeon Andrzej Jagodziński, ale to Paciorek uważany jest za największego wirtuoza. W Piotrze Lemańczyku znalazł kompana, z którym może eksplorować nowe możliwości instrumentu.

Obaj muzycy przygotowali po cztery własne kompozycje zainspirowane folklorem, latynoskimi rytmami, a także klasyką. Mocne szarpnięcia strun kontrabasu kontrastują z delikatnymi, wysokimi tonami akordeonu w otwierającym album utworze "When Your Country Wakes" Lemańczyka.

Zawadiackie akordy Paciorka w rytmie oberka podkręcają tempo w jego kompozycji "Uber-Rag". Natomiast temat "Like a Man and a Woman" celnie oddaje zmienne nastroje, jakie w tytułowym duecie mogą występować. Audiofile będę delektować się jakością nagrania, eksponującego naturalną barwę, niuanse brzmienia i dynamikę kontrabasu i akordeonu.

Marek Dusza
DUX JAZZ

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj