SPISEK SZEŚCIU Complot of Six

Complot of Six
Wykonanie
Nagranie

Ten dobrze zapowiadający się i bardzo kreatywny zespół z Wrocławia działał przez cztery lata pozostawiając po sobie właściwie tę jedną płytę, nagraną w 1975 r. (w ramach serii Polish Jazz).

Liderem Spisku Sześciu był energiczny saksofonista, kompozytor i aranżer Włodzimierz Wiński. Początkowo formacja proponowała funky-jazz, który potem zaszczepiła free jazzem. W takiej właśnie konwencji zespół wypowiedział się na kilku festiwalach oraz uwiecznił się na niniejszym krążku.

W przedstawionym materiale znajduje się lekkie, choć nie dosłownie, odzwierciedlenie ambitnego stylu, w jakim grała formacja Mwandishi Herbiego Hancocka parę lat wcześniej. Jednakże Spisek Sześciu posiadał własną osobowość, polskie korzenie i proponował odmienne rozwiązania aranżacyjne.

Porzucono jazzowy schemat: temat-improwizacje-temat. Towarzyszyły temu ciągłe zmiany tempa, faktury i harmonii, ale efekt finalny jawił się jak sprytnie zintegrowana całość. Imponująco zabrzmiały szarże Zbigniewa Czwojdy na trąbce, wulkaniczne popisy lidera na saksofonach, wygładzający ton puzonu Leszka Paszko, wysmakowana narracja fortepianu Bogusława Razika, mięsisty ton basu Andrzeja Pluszcza oraz czujne akcje perkusji Andrzeja Bielawskiego.

Cezary Gumiński
POLSKIE NAGRANIA/WARNER

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation marzec 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista marzec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio kwiecień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu