Complot of Six

SPISEK SZEŚCIU
Complot of Six

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje płyt tego wykonawcy

Ten dobrze zapowiadający się i bardzo kreatywny zespół z Wrocławia działał przez cztery lata pozostawiając po sobie właściwie tę jedną płytę, nagraną w 1975 r. (w ramach serii Polish Jazz).

Liderem Spisku Sześciu był energiczny saksofonista, kompozytor i aranżer Włodzimierz Wiński. Początkowo formacja proponowała funky-jazz, który potem zaszczepiła free jazzem. W takiej właśnie konwencji zespół wypowiedział się na kilku festiwalach oraz uwiecznił się na niniejszym krążku.

W przedstawionym materiale znajduje się lekkie, choć nie dosłownie, odzwierciedlenie ambitnego stylu, w jakim grała formacja Mwandishi Herbiego Hancocka parę lat wcześniej. Jednakże Spisek Sześciu posiadał własną osobowość, polskie korzenie i proponował odmienne rozwiązania aranżacyjne.

Porzucono jazzowy schemat: temat-improwizacje-temat. Towarzyszyły temu ciągłe zmiany tempa, faktury i harmonii, ale efekt finalny jawił się jak sprytnie zintegrowana całość. Imponująco zabrzmiały szarże Zbigniewa Czwojdy na trąbce, wulkaniczne popisy lidera na saksofonach, wygładzający ton puzonu Leszka Paszko, wysmakowana narracja fortepianu Bogusława Razika, mięsisty ton basu Andrzeja Pluszcza oraz czujne akcje perkusji Andrzeja Bielawskiego.

Cezary Gumiński
POLSKIE NAGRANIA/WARNER

Audio - wrzesień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zapraszamy na wielką galę EISA - w tym roku aż 35 nagród dla urządzeń audio - stereo i wielokanałowych, stacjonarnych i przenośnych, analogowych i cyfrowych. Kolumny, słuchawki, wzmacniacze, odtwarzacze, gramofony, daki, amplitunery, całe systemy... To najważniejszy ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio