Complot of Six

SPISEK SZEŚCIU
Complot of Six

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje płyt tego wykonawcy

Ten dobrze zapowiadający się i bardzo kreatywny zespół z Wrocławia działał przez cztery lata pozostawiając po sobie właściwie tę jedną płytę, nagraną w 1975 r. (w ramach serii Polish Jazz).

Liderem Spisku Sześciu był energiczny saksofonista, kompozytor i aranżer Włodzimierz Wiński. Początkowo formacja proponowała funky-jazz, który potem zaszczepiła free jazzem. W takiej właśnie konwencji zespół wypowiedział się na kilku festiwalach oraz uwiecznił się na niniejszym krążku.

W przedstawionym materiale znajduje się lekkie, choć nie dosłownie, odzwierciedlenie ambitnego stylu, w jakim grała formacja Mwandishi Herbiego Hancocka parę lat wcześniej. Jednakże Spisek Sześciu posiadał własną osobowość, polskie korzenie i proponował odmienne rozwiązania aranżacyjne.

Porzucono jazzowy schemat: temat-improwizacje-temat. Towarzyszyły temu ciągłe zmiany tempa, faktury i harmonii, ale efekt finalny jawił się jak sprytnie zintegrowana całość. Imponująco zabrzmiały szarże Zbigniewa Czwojdy na trąbce, wulkaniczne popisy lidera na saksofonach, wygładzający ton puzonu Leszka Paszko, wysmakowana narracja fortepianu Bogusława Razika, mięsisty ton basu Andrzeja Pluszcza oraz czujne akcje perkusji Andrzeja Bielawskiego.

Cezary Gumiński
POLSKIE NAGRANIA/WARNER

Audio - styczeń 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Testem pięciu kolumn w cenie 3400 zł (za parę) rozpoczynamy trzyodcinkowy cykl - za miesiąc pięć konstrukcji nieco droższych (3600-3900 zł), ale wciąż wolnostojących, a za dwa miesiące - pięć podstawkowych, w tym samym zakresie ceny. Warto zebrać komplet informacji, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj