MACIEJ FORTUNA łła

łła
Wykonanie
Nagranie

Premiera programu "Iłła" poświęconego poetce Kazimierze Iłłakowiczównie odbyła się 6 listopada na Festiwalu słowa w piosence Frazy 2017 w Poznaniu. Muzykę do jej wierszy napisał i zaaranżował trębacz Maciej Fortuna, a zaśpiewała Kamila Salach.

Organizatorem festiwalu i wydawcą albumu nagranego w studiu Fortuna Music jest Biblioteka Raczyńskich. Jak mówi jej dyrektor Anna Gruszecka: "W Poznaniu cały czas żywa jest pamięć o Ille, poetce, tłumaczce, poliglotce, sekretarzu Józefa Piłsudskiego; kobiecie niezwykłej i pełnej tajemnic".

W jej Mieszkaniu-Pracowni będącej oddziałem Biblioteki Raczyńskich szukał inspiracji Maciej Fortuna. – W poezji Iłły czułem zarówno potężną pewność siebie, jak i wyjątkową wrażliwość. Kreowała nastrój żonglując słowami w taki sposób, by wydobyć czyste, inspirujące odbiorcę emocje. Ich przekład na świat dźwięków stawał się dla mnie, podobnie jak jej twórczość, intuicyjny i w istocie swej zmiennej zawiłości - naturalny.

Elegancko wydany album "Iłła" zawiera jedenaście wierszy, w tym jej debiut w "Tygodniku Ilustrowanym" z 1905 r. - "Jabłonie". Obrazy, jakie przywołują strofy Iłłakowiczówny łatwo sobie wyobrazić słuchając otwierającego płytę utworu "Jesień w Poznaniu". Dynamiczne kompozycje i ekspresyjne interpretacje mają niezwykłą siłę.

Marek Dusza
FORTUNA MUSIC

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu