Jazz Jamboree ’66 vol. 03

STUFF SMITH/EJE THELIN
Jazz Jamboree ’66 vol. 03

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Seria "Polish Radio Jazz Archives" weszła w czwartą dziesiątkę, a otwiera ją trzeci zestaw nagrań z festiwalu Jazz Jamboree `66. 15 października 1966 r. w Sali Kongresowej wystąpiły cztery zespoły. Gwiazdą był skrzypek Stuff Smith i jego międzynarodowy kwartet.

Legenda swingowych skrzypiec; pierwszy, który wykorzystywał elektryczne przystawki i zrewolucjonizował grę na tym instrumencie; wykonał standardy, prezentując surowe, ostre brzmienie instrumentu, a także wesoło podśpiewując. Niespełna rok później muzyk zmarł.

Niemal pół godziny płyty wypełnia suita "The Linker" kwartetu szwedzkiego puzonisty Eje Thelina pełna free-jazzowych improwizacji. Niestety, dziś już nie wzbudzają takich emocji, jak ponad 50 lat temu, kiedy awangardowe ekstrawagancje podgrzewały atmosferę festiwalu.

Ciekawostką był radziecki kwartet saksofonisty Georgija Garaniana i gitarzysty Mikołaja Gromina, nieodstępujący poziomem od europejskich zespołów. Najważniejsze w tym zestawie jest nagranie kompozycji Tomasza Stańki "Wielbłądy", wykonanej przez kwintet trębacza z Janem "Ptaszynem" Wróblewskim na saksofonie tenorowym, czeskim pianistą Janem Hammerem (z kwartetu Stuffa Smitha) , kontrabasistą Jackiem Bednarkiem i perkusistą Grzegorzem Gierłowskim.

"Jazz Jamboree `66 vol. 03" to archiwalna perełka.

Marek Dusza
POLSKIE RADIO

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj