Absence

KRISTJAN RANDALU
Absence

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje płyt tego wykonawcy

Kiedyś dostałem zaproszenie na największy i najstarszy festiwal jazzowy w Estonii - Jazzkaar. Żałuję, że nie mogłem pojechać, bo mógłbym się zapoznać z tamtejszą sceną jazzową, kompletnie u nas nieznaną. Jednym z jej reprezentantów jest pianista Kristjan Randalu, który debiutuje w katalogu prestiżowej wytwórni ECM Records. Jeśli znalazł uznanie w oczach Manfreda Eichera, z pewnością warto poświęcić czas jego muzyce.

Za radą Eichera, do swojego tria Kristjan Randalu zaprosił amerykańskiego gitarzystę Bena Mondera i fińskiego perkusistę Markku Ounaskari. Z Monderem nagrał w duecie płytę "Equilibrium", która zaintrygowała szefe ECM-u na tyle, by zaprosić trio na nagranie do Studia La Buissonne w Prowansji.

W malowniczej scenerii francuskiej wsi, w sielankowym, zrelaksowanym nastroju powstała muzyka niezwykle malarska, nakreślona dźwiękami, niczym obrazy impresjonistów pociągnięciami pędzla. Jego gra jest oszczędna, akordy fortepianu spajają się z gitarą, a perkusja nadaje tej muzyce ostrzejszy kontur. Oryginalne podejście do jazzowej improwizacji zaciekawi wymagających słuchaczy, jak i miłośników nastrojowego jazzu.

Marek Dusza
ECM/UNIVERSAL

Audio - grudzień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tym razem nietrudno wskazać najważniejszy test numeru - to porównanie pięciu wzmacniaczy zintegrowanych, w cenie 7000–9000 zł. Pokazują nie tylko swoją własną kondycję, ale też dobrze demonstrują zmiany wśród ogółu wzmacniaczy. Każdy ma na pokładzie DAC-a, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj