A Suite of Poems

BJORNSTAD / DRECKER
A Suite of Poems

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Norweski pisarz i poeta Lars Saabye Christensen należy do najpoczytniejszych współczesnych autorów w Skandynawii, jest popularny także w Polsce. Przez wiele lat swoich podróży po świecie pisał "hotelowe poezje". Przesyłał je przyjacielowi, utytułowanemu pianiście i kompozytorowi, dziś weteranowi norweskiej sceny jazzowej, Ketilowi Bjornstadowi, zachęcając go do pisania do nich muzyki.

Te oryginalne pocztówki z podróży mają zróżnicowany nastrój, w który Bjornstad wczuł się pisząc trzynaście utworów mających w tytule nazwy hoteli od Nowego Jorku, przez Kraków do Zamku Elmau. Co ciekawe, Bjornstad pisze cenione nowele.

Do zaśpiewania wierszy Christensena Ketil Bjornstad zaprosił wokalistkę i aktorkę Anneli Drecker, znaną z popowej grupy norweskiej Bel Canto. Te utwory odkrywają sekrety podróży, poczucia samotności w hotelu i egzystencjalnych przemyśleń autora. Oboje prezentują przekonujące interpretacje, sami bowiem spędzili wiele dni w hotelach.

Duet pianisty i wokalistki-melodeklamatorki tworzy intymną atmosferę zwierzeń i zachęca do zadumy nad słowami: "Jestem prawie na jawie, zagubiony między snami a odejściem, czas nie jest po mojej stronie". Warto sobie przetłumaczyć te "hotelowe poezje" albo skupić się tylko na sugestywnej muzyce.

Marek Dusza

ECM/UNIVERSAL

Audio - wrzesień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zapraszamy na wielką galę EISA - w tym roku aż 35 nagród dla urządzeń audio - stereo i wielokanałowych, stacjonarnych i przenośnych, analogowych i cyfrowych. Kolumny, słuchawki, wzmacniacze, odtwarzacze, gramofony, daki, amplitunery, całe systemy... To najważniejszy ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio