A Suite of Poems

BJORNSTAD / DRECKER
A Suite of Poems

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Norweski pisarz i poeta Lars Saabye Christensen należy do najpoczytniejszych współczesnych autorów w Skandynawii, jest popularny także w Polsce. Przez wiele lat swoich podróży po świecie pisał "hotelowe poezje". Przesyłał je przyjacielowi, utytułowanemu pianiście i kompozytorowi, dziś weteranowi norweskiej sceny jazzowej, Ketilowi Bjornstadowi, zachęcając go do pisania do nich muzyki.

Te oryginalne pocztówki z podróży mają zróżnicowany nastrój, w który Bjornstad wczuł się pisząc trzynaście utworów mających w tytule nazwy hoteli od Nowego Jorku, przez Kraków do Zamku Elmau. Co ciekawe, Bjornstad pisze cenione nowele.

Do zaśpiewania wierszy Christensena Ketil Bjornstad zaprosił wokalistkę i aktorkę Anneli Drecker, znaną z popowej grupy norweskiej Bel Canto. Te utwory odkrywają sekrety podróży, poczucia samotności w hotelu i egzystencjalnych przemyśleń autora. Oboje prezentują przekonujące interpretacje, sami bowiem spędzili wiele dni w hotelach.

Duet pianisty i wokalistki-melodeklamatorki tworzy intymną atmosferę zwierzeń i zachęca do zadumy nad słowami: "Jestem prawie na jawie, zagubiony między snami a odejściem, czas nie jest po mojej stronie". Warto sobie przetłumaczyć te "hotelowe poezje" albo skupić się tylko na sugestywnej muzyce.

Marek Dusza

ECM/UNIVERSAL

Audio - luty 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zgodnie z zapowiedzią - druga część cyklu testów zespołów głośnikowych, a w niej pięć kolumn wolnostojących w zakresie 3600-3900 zł (za parę), konstrukcje jeszcze względnie niedrogie, a brzmienia - czasami już niezwykłe. Dla miłośników analogu test najlepszego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj