Eternal Voyage/Live

MARKUS STOCKHAUSEN
Eternal Voyage/Live

Jazz/World Music

  • Wykonanie
  • Nagranie

We wrześniu 2017 roku niemiecki trębacz Markus Stockhausen odebrał nagrodę Srebrnego Kamertonu od rządu Północnej Nadrenii-Westfalii, co stało się okazją do występu jego grupy Eternal Voyage w kościele ewangelickim w Düsseldorfie.

Międzynarodowy zespół Stockhausena tworzą: Alireza Mortazavi z Iranu grający na santurze, instrumencie strunowym przypominającym cytrę, Hindol Deb z Indii grający na sitarze, holenderska klarnecistka Tara Bouman, libański śpiewak Rabih Lahoud, niemiecko-hinduski pianista Jerry Singla i urodzony w Polsce wirtuoz tabli Bodek Janke.

Formacja, choć w nieco innym składzie, zawiązała się w 2008 roku, a dwa lata później ukazał się ich pierwszy album "Eternal Voyage". Tylko jeden utwór, nastrojowy "Morning Breeze", pochodzi z tamtej płyty. Wstęp na klarnecie basowym wprowadza nas w oniryczny klimat muzyki Wschodu, w którym Markus Stockhausen czuje się jak ryba w wodzie.

Powtarzany motyw rozwija się w fascynującej, improwizowanej wokalizie Lahouda. Temat "Avanti" nawiązuje stylem do hinduskiej ragi, w fi nale słyszymy ekscytujące unisono zespołu. Popis wirtuozerii Mortazaviego otwiera utwór "Alireza". Stockhausen prezentuje na "Eternal Voyage/Live" wciągającą swą dramaturgią wizję muzyki świata jako syntezy najlepszych jej wątków pochodzących z różnych zakątków globu.

Marek Dusza
OKeh/Sony Music

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj