e.s.t. Live in London

ESBJÖRN SVENSSON TRIO
e.s.t. Live in London

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Minęło dziesięć lat od tragicznej śmierci Esbjörna Svenssona, pianisty i lidera tria e.s.t., uważanego za najważniejszy europejski zespół jazzowy przełomu wieków. Wytwórnia płytowa ACT Music uczciła pamięć szwedzkiego wizjonera jazzu wydając koncert, jaki trio dało w Londynie, w Barbican Centre, 20 maja 2005 r., tuż przed ukazaniem się jednego z ich najlepszych albumów "Viaticum".

Grupa e.s.t. była w apogeum sił twórczych, unosiła się na fali popularności, która zaprowadziła ją do wielkiej hali w Hamburgu. Tam zarejestrowali na żywo album, uznany przez "The Times" za jazzowe nagranie dekady. Koncerty dawały muzykom twórczą siłę, inspirował ich kontakt z publicznością możliwość tworzenia muzyki tu i teraz, za każdym razem innej.

Kilka razy e.s.t.  występowali w Polsce, najbardziej utkwił mi w pamięci koncert w Fabryce Trzciny. Podobną atmosferę ma nagranie z Londynu, choć jest tu jeszcze więcej eksperymentów z brzmieniem. Basista Dan Berglund stosuje przestery w swoim wzmacniaczu, a perkusista Magnus Öström używa w kilku utworach gitarowych przystawek.

Na dwóch płytach "e.s.t. Live in London" znalazło się dziesięć utworów w różnym nastroju – od ballad do dynamicznych z rockową ekspresją. Polecam ten znakomity album również tym, którzy jazzowe nagrania omijają.

Marek Dusza
ACT/GiGi Distribution

Audio - kwiecień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Mimo zmian na rynku i pojawiania się nowych kategorii urządzeń, wzmacniacze stereofoniczne zachowują mocną pozycję. Pięć modeli w przystępnej cenie 2000 zł tworzy ciekawy wybór, a przede wszystkim udostępnia przyzwoitą moc i jakość dźwięku. Znamienne dla ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj