Blend Pages

ENRICO ZANISI
Blend Pages

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Młodego włoskiego pianistę odkryłem w Dublinie, gdzie występował ze swoim triem na festiwalu 12Points, prezentującym nowe jazzowe talenty z Europy. Cztery lata temu wystąpił w trio na festiwalu Jazz Jamboree. Zarówno poprzedni solowy album "Piano Tales" (2016), jak i nowe dzieło zasługują na kolejną prezentację koncertową na naszych festiwalach.

Wykształcony zarówno klasycznie, jak i jazzowo (Berklee School of Music) pianista połączył te dwa światy, komponując dziewięć utworów na fortepian, klarnet, instrumenty perkusyjne i kwartet smyczkowy. Do studia zaprosił wybitnych włoskich jazzmanów: klarnecistę Gabriele Mirabassiego, perkusistę Michele Rabbię, który używał też elektronicznych urządzeń oraz kwartet smyczkowy Quatuor IXI. To zupełnie inny Enrico Zanisi, niż poznałem go z jazzowym triem. Bardziej wymagający od siebie i od słuchaczy.

Warto przesłuchać płytę kilka razy, żeby zgłębić dramaturgię dzieła, które układa się w klasyczno-jazzową suitę. Pociągnięcia smyków są tu niczym długie maźnięcia pędzlem, podczas gdy fortepian i instrumenty perkusyjne dodają coraz więcej szczegółów, z których wyłania się zarys postaci i sytuacji opisywanych przez Zanisi. Są momenty zarówno dramatyczne, jak i romantyczne. "Blend Pages" to wciągająca opowieść dla słuchaczy otwartych na ambitne przedsięwzięcia.

Marek Dusza
CamJazz.com

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj