Scarborough Variations

CHRIS BEIER
Scarborough Variations

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Nie pierwszy raz artysta, który jest nieczynny wykonawczo ze względów zdrowotnych, może przypomnieć swe dokonania dzięki współczesnej technice. Chris Beier jest pianistą, któremu udało się wypracować bardzo osobisty styl gry.

W czasach manualnej sprawności muzykował z jazzową czołówką europejską, był wziętym pedagogiem w konserwatorium w Wurzburgu, a jednym z jego wychowanków jest niezwykle popularny niemiecki wirtuoz klawiatury Michael Wollny.

Aktualnie Chris Beier jest zajęty komponowaniem, a próbkę jego możliwości sprzed lat mamy utrwaloną na niniejszym kompakcie. Przypomniano jego nagrania solowe ze studia w 2009 r. Choć w zaprezentowanym materiale łatwo wyczuć, że artysta jest obeznany z jazzowym idiomem, to cały materiał posiada silne związki z formami komponowania, charakterystycznymi dla muzyki klasycznej.

Trudno wskazać na jedno źródło inspiracji, bo kompozycje Chrisa Beiera sięgają korzeniami aż do J.S. Bacha, by najczęściej pozostać w bardziej współczesnym klimacie dokonań A. Berga, M. Ravela, P. Hindemitha i jazzu nowoczesnego. Zwarty stylistycznie album "Scarborough Variations" przynosi ciąg utworów pełnych naturalnego wdzięku i harmonijnej melodyki w kontemplacyjnym nastroju, odległych od manieryzmu K. Jarretta

Cezary Gumiński
ACT/GiGi Distribution

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj