Collagically Speaking

R+R=NOW
Collagically Speaking

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Pianista Robert Glasper trafił w Ameryce swą muzyką do ogromnej publiczności preferującej ambitny R`n`B, jak i do wąskiego kręgu odbiorców jazzu. Nagrody Grammy dla albumów spod znaku "Black Radio" przypieczętowały jego artystyczny sukces.

Kiedy pracował nad muzyką do filmu o legendarnej wokalistce Ninie Simone, pomyślał o stworzeniu supergrupy. R+R w nazwie nowego zespołu oznacza Reflect i Respond. To Nina uważała, że jej śpiew powinien odzwierciedlać (Reflect) to, co dzieje się wokół. Glasper przeniósł tę ideę na muzykę, która jest odpowiedzią (Respond) na współczesne (NOW) dźwięki.

Sam zasiadł do elektronicznych klawiatur, a do współpracy zaprosił: trębacza Christiana Scotta posługującego się vocoderem, wokalistę Terrace`a Martina, basistę Derricka Hodge`a, beatboxera Taylora McFerrina (syna Bobby`ego) i perkusistę Justina Tysona. Kolejne utwory są grupową improwizacją na zadane tematy.

Swobodna atmosfera w studiu zrodziła muzykę, która na "Collagically Speaking" płynie swobodnie, przyciąga uwagę oryginalnym zestawieniem barw akustycznych i elektronicznych dźwięków. Jest tu nastrój "Black Radio", kosmiczne dźwięki elektroniki, rozedrgane frazy trąbki Scotta, funkowy rytm i trochę gadaniny zaproszonych gości. Niezobowiązujące i intrygujące zarazem.

Marek Dusza
Blue Note/Universal

Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj