Ninjazz

TOMASZ DĄBROWSKI AD HOC
Ninjazz

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Trębacz Tomasz Dąbrowski jest jednym z najważniejszych i najciekawszych jazzmanów młodego pokolenia. Od momentu, kiedy usłyszałem go na żywo w duecie z amerykańskim perkusistą Tyshawnem Soreyem, nie słabnie moja fascynacja jego muzyką.

Tomek zdobył uznanie w Danii, jest ceniony w Polsce, a teraz współpracuje z muzykami, których poznał podczas pierwszej wizyty w Japonii w 2014 r.: pianistą Hiroshim Minamim, kontrabasistą Hirokim Chibą i perkusistą Hiroshim Tsuboim. Po wydanym trzy lata temu albumie "Strings" odbyli dwie trasy koncertowe po Japonii, a teraz ukazał się ich drugi album "Ninjazz" nagrany w Warszawie i wydany najpierw na winylu.

Ad Hoc to zespół bez słów, gdzie muzyka leje się szerokim strumieniem przy niewielkim użyciu środków kompozytorskich - mówi Tomasz Dąbrowski. - Utwory są tak skonstruowane, by przybliżyć słowiańską melancholijność, którą Japończycy bardzo cenią w muzyce. Są z natury bardzo powściągliwi, zazwyczaj nie okazują emocji, a to oznacza, że muszą je jakoś uzewnętrznić. I to się zdarza, gdy gramy.

Na "Ninjazz" japoński kwartet Tomasza tworzy napięcia, które rychło rozładowuje w grupowej improwizacji. Są tu dźwiękowe eksperymenty, ujmujące melodią proste tematy, dynamika rytmu, kunsztowna ornamentyka we frazach lidera i zadziwiające gładkością brzmienie jego trąbki.

Marek Dusza
For Tune

Audio - grudzień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tym razem nietrudno wskazać najważniejszy test numeru - to porównanie pięciu wzmacniaczy zintegrowanych, w cenie 7000–9000 zł. Pokazują nie tylko swoją własną kondycję, ale też dobrze demonstrują zmiany wśród ogółu wzmacniaczy. Każdy ma na pokładzie DAC-a, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj